Negotovost med krajani Škofij ostaja. Kljub obisku sekretarja Ministrstva za notranje zadeve Boštjana Šefica na Mestni občini Koper in kasnejšem shodu na Škofijah odgovorov na večino vprašanj o predvideni namestitvi beguncev ni bilo. Koprski župan je pojasnil, da so pogovori s predstavnikom ministrstva potekali v strpnem dialogu. Ponovno pa je poudaril trdno stališče občine, ki bo storila vse, da se problematika reši v korist krajanov.
Na Škofijah te dni vre. Danes so se v dvorani krajevne skupnosti zbrali večinoma nasprotniki nastanitve beguncev, ki so že v soboto na javnem shodu protestirali proti nameri ministrstva. Med čakanjem na napovedan prihod državnega sekretarja so ponovno poudarili, da niso nestrpni, a da je lokacija neprimerna za nastanitev predvidenih 50 beguncev. Pobudnica sobotnega shoda Vlasta Vežnaver je povedala, da bi bili v krajevni skupnosti pripravljeni sprejeti begunce, vendar le eno ali dve družini, ne pa tako velike skupine.
Boris Popovič: »Prav je, da begunci tu najdejo prijatelje in ne sovražnikov.”
Župan Boris Popovič: »Prav je, da begunci tu najdejo prijatelje in ne sovražnikov. Prav je, da v sodelovanje pri integraciji vključimo šole, njihove ravnatelje in v končni fazi tudi različne športne in kulturne klube. Dajmo tem ljudem možnost za lepši jutri. Najprej poskusimo to rešiti po mirni poti in poskusimo z mirno prošnjo ministrstvu, da nas usliši in razume.«
Po sestanku na koprski občini je na Škofije najprej prispel župan Boris Popovič. “Dogovarjali smo se, in to strpno in v dialogu, tako da upam, da bomo imeli nekaj koristi od tega oziroma da bodo krajani oziroma ljudje, ki se morajo integrirati v naše okolje, imeli kaj od tega,“ je povzel župan Boris Popovič.
“Mi ne bežimo od tega, da sprejmemo te ljudi, tudi v takšnem številu, ampak mislimo, da je neprimerno, da na eni lokaciji in v tako majhnem kraju sprejmemo toliko ljudi,” je še dodal župan Boris Popovič. Po njegovem mnenju bi morali sprejeti posamezne družine ter jih namestiti na različne lokacije po celotni občini, da “te ljudi zares kvalitetno integriramo v okolje”.
“Mi smo absolutno na vaši strani in ne dovolimo, da se integracija beguncev dogaja na tako zgrešen način. Smo pa zagotovo vsi mi, in prepričan sem, da ste tudi vi, strpni in nismo proti temu, da bi v Mestni občini Koper sprejeli te ljudi,” je poudaril župan Boris Popovič.»Prav je, da begunci tu najdejo prijatelje in ne sovražnikov. Prav je, da v sodelovanje pri integraciji vključimo šole, njihove ravnatelje in v končni fazi tudi različne športne in kulturne klube. Dajmo tem ljudem možnost za lepši jutri. Najprej poskusimo to rešiti po mirni poti in poskusimo z mirno prošnjo ministrstvu, da nas usliši in razume.«
Župan Boris Popovič se je dotaknil tudi polemike glede dopisov, ki so bili poslani na koprsko občino: “Kar se tiče dopisov, o njih nisem vedel ničesar. Za to sem izvedel tako, da je Vlasta Vežnaver najprej izvedela od krajanov, nato poklicala občinsko direktorico in ta je to sporočila meni. Res je, da sta do nas prišla dopisa preko maila, ampak teh mailov je vsak dan čez 200 in več, sicer pa pomembne pošiljke nikoli ne pridejo samo preko maila, ampak tudi v pisni obliki, če ne celo osebno. Še več, nikoli me nihče niti po telefonu ni poklical. Dejstvo je, da tega nisem vedel, zdaj, ko vem, bomo te stvari razčistili tako, kot smo še vsako stvar do sedaj.”
Država postavlja Škofjote pred izvršeno dejstvo
Med krajani je zavrelo, ko je državni sekretar postregel z informacijo, da je pogodba z lastnikom objekta že podpisana, čeprav samega objekta še niso prevzeli. Njegova izjava je razburila zbrane, češ, da ne gre za pogovore, ampak da jih država postavlja pred izvršeno dejstvo. Kljub temu pa krajani Škofij vztrajajo pri tem, da integracijskega centra v taki obliki in na tej lokaciji ne želijo. Jasni so bili, da od svojih zahtev ne bodo odstopili, koliko bodo pri tem uspešni, pa se bo pokazalo že na jutrišnjem zboru krajanov, ki je predviden za 18. uro.
Soglasno za odstop predsednika KS Škofije Edmonda Gašparja
Nezadovoljstvo nad delom predsednika KS Škofije Edmonda Gašparja se je danes stopnjevalo do točke, ko so udeleženci shoda kar trikrat enoglasno zahtevali njegov odstop. Razlogov za to je več. Edmond Gašpar namreč ne zagovarja interesov krajanov glede namestitve beguncev, zaradi nezadostne komunikacije z Mestno občino Koper pa trpi tudi razvoj Škofij. Kot je dejal eden izmed udeležencev shoda, predsednik Gašpar zavira pobude krajanov, ki so se zato primorani obračati direktno na koprsko občino, kjer jih vedno sprejmejo s posluhom. S takšnim delovanjem predsednik ovira in blokira delovanje Škofij, najhujše posledice pa seveda čutijo krajani.
Škofjote so danes podprli tudi predsedniki drugih krajevnih skupnosti – Matjaž Kozlovič iz KS Bertoki, Janko Sever iz KS Črni Kal, Bogdan Kavrečič iz KS Sv. Anton ter Franc Mahne iz KS Olmo – Prisoje ter prebivalci Dekanov. *