Obstoječo zgradbo obnoviti ali jo porušiti in postaviti novo, je prastaro vprašanje, ki se venomer pojavlja ob gradbenih projektih na območjih, kjer so v preteklosti že gradili.
Če se na prvi pogled zdi, da je najlažje in najbolj preprosto stare objekte porušiti, se zna kaj hitro poroditi dvom o pravilnosti takšne odločitve. Porušena hiša ne bo stala nikoli več in z njo bodo za vedno izgubljene tudi zgodbe generacij, ki so živele v njej in okoli nje ter tam pustile svoj pečat.
Revitalizacija starih objektov ohranja čar preteklosti
Stare stavbe, ki jih je že načel zob časa in so izgubile svoj prvotni čar, lahko z malo domišljije in ustvarjalnosti ponovno obudimo in jim poiščemo novo vlogo, hkrati pa ohranimo patino, ki so jo dobile skozi čas.
Starih stavb, ki zaznamujejo svoj prostor in mu prinašajo dodatno vrednost, v Sloveniji ne manjka. Tudi primerov, ki potrjujejo smiselnost ohranjanja tovrstne kulturne dediščine in možnost njenega aktivnega vključevanja v življenje sodobnega časa, je več kot dovolj.
Prenovljen stolp v Glemu ne bogati zgolj vasice, ampak celotno regijo
Zgleden primer revitalizacije starega objekta, ki so mu z obnovo povrnili staro slavo in mu namenili novo vsebino, je tudi nekdanji obrambni stolp v idilični istrski vasici Glem.
Leto in pol trajajoča obnova je razpadajoči, a še vedno monumentalni stolp spremenila v kakovostno bivališče. Prenova, ki je bila izvedena v soglasju z Zavodom za varstvo naravne in kulturne dediščine, je stolp obudila v življenje. Obliko so uspeli zgledno rekonstruirati po obstoječih ruševinah in ohranjenih pisnih virih, starih risbah in zapisih.
Vez med starodavnim in sodobnim
Ruševina je dobila izvirno zunanjo podobo, kakršni smo priča danes, z nadgradnjo kamnitih zidov. Za velik zalogaj se je izkazala sanacija do 160 cm debelih zidov, ki so jih morali na novo sestaviti v trdno in varno konstrukcijo. Manjkajoče dele, ki so bili izgubljeni ali uničeni, so nadomestili z novimi materiali.
Glemski stolp je z obnovo vzpostavil vez med starodavnim in sodobnim. Stolp je vzorčni primer, kako zgodbe preteklosti uspešno implementirati v sedanjost in jim dati vsebino za prihodnost.
Pred petsto leti obrambni stolp, še pred tednom dni dom, danes večnamenski objekt, namenjen promociji turizma in sadov slovenske Istre, ki je hkrati tudi vez med mestom Koper in njegovim zaledjem. *