Letošnji svetovni humanitarni dan bodo zaznamovale okoliščine, ki jih je prinesla epidemija koronavirusa. Svet se še naprej bori proti pandemiji, humanitarci pa premagujejo ovire z željo, da bi pomagali ljudem v humanitarnih krizah širom sveta.
19. avgusta 2003 je bilo med bombnim napadom na hotel Canal v Bagdadu v Iraku ubitih 22 ljudi, vključno z glavnim humanitarcem v Iraku Sergiom Vieiro de Mellom. Generalna skupščina Združenih narodov je v spomin na žrtve tega napada pred enajstimi leti ta dan razglasila za svetovni humanitarni dan.
Na ta dan obeležujemo spomin na humanitarne delavce, ki so med opravljanjem dela izgubili življenje. Humanitarnim delavcem, ki opravljajo svoje delo, izrekamo priznanja ter krepimo zavedanje javnosti o pomenu humanitarnega delovanja in mednarodnega sodelovanja.
Jutri se bomo že enajsto leto zapored zahvalili humanitarcem, sicer resničnim junakom našega časa, ki so se zavezali, da bodo pomagali drugim v najbolj ekstremnih okoliščinah po vsem svetu. Največji letošnji humanitarni izziv je covid-19. Humanitarci premagujejo neslutene ovire in kljub pomanjkanju dostopa ter omejitvam, ki jih postavljajo vlade po vsem svetu, še naprej rešujejo in ščitijo življenja.
Svetovna organizacija in Mednarodno združenje Rdečega križa in Rdečega polmeseca v letošnji kampanji predstavljata navdihujoče osebne zgodbe humanitarcev, ki med pandemijo koronavirusa zdravijo in preprečujejo širjenje okužb, zagotavljajo hrano ranljivim ljudem v stiski ter ženskam in dekletom v samoizolaciji zagotavljajo varne prostore. Hkrati pomagajo pri porodih, se borijo proti kobilicam in vodijo begunska taborišča.