DomovNaši krajiObnovljivi viri energije so ključni za prihodnost vseh

Obnovljivi viri energije so ključni za prihodnost vseh

Naši krajiNovicePogovori Preglej vse novice
Deli vsebino

Dejstva, da se ozračje in kakovost življenja pod vplivov podnebnih sprememb spreminjata, ni mogoče zanikati. »Prvi korak k spremembam je, da kritično ovrednotimo svoje vsakdanje navade in aktivnosti ter jih poskusimo zamenjati z vsaj eno okolju bolj prijazno izbiro,« poudarja profesorica in direktorica raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE dr. Andreja Kutnar. Alternativo trenutno prevladujoči uporabi fosilnih goriv, ki še pospešujejo podnebne spremembe, predstavljajo obnovljivi viri energije. Ti se v naravi ohranjajo brez škodljivih učinkov, z njihovo uporabo smo ljudje prijazni do okolja. Obnovljivi viri energije imajo svoj prostor tudi v slovenski energetski politiki, ki se v veliki meri spodbuja skozi subvencije Eko sklada.

Pogovarjali smo se z dr. Andrejo Kutnar, mednarodno strokovnjakinjo za raziskave obnovljivih materialov in direktorico raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE. Gre za inštitut, v katerem deluje mednarodna ekipa raziskovalcev, ki interdisciplinarno proučuje obnovljive vire in trajnostno naravnano gradnjo. Ker je les za Slovenijo najpomembnejši obnovljivi vir – skoraj dve tretjini naše države sta prekriti z gozdovi – se na inštitutu ukvarjajo pretežno s tem materialom.

Pomemben izziv je tudi raba materialov za proizvodnjo potrošnih in trajnih izdelkov. Pri tem je pomembno, da v čim večji meri nadomestimo materiale, za pridobivanje katerih porabimo veliko energije (jeklo, beton …) ali pa so iz fosilnega vira (plastika …), z materiali iz obnovljivih virov, kot je, denimo, les. »Dodatna prednost teh materialov je tudi, da v trajanju življenjske dobe izdelkov, ki jih sestavljajo, v sebi hranijo ogljikov dioksid, ki so ga rastline med svojo rastjo vanje vgradile. Zato ta toplogredni plin ni sproščen v atmosfero in ne prispeva k pospeševanju podnebnih sprememb,« dodaja direktorica inštituta.

Profesorica in direktorica raziskovalnega inštituta InnoRenew CoE dr. Andreja Kutnar (tretja z leve) poudarja, da so prvi korak k spremembam kritično ovrednotene vsakdanje navade in aktivnosti. Foto: Marko Posavčević

Čeprav so države Evropske unije v preteklosti največji delež porabljene energije pridobivale iz fosilnih goriv, so v zadnjem desetletju nekatere pristopile k rabi obnovljivih virov energije, temu prilagodile energetsko infrastrukturo, s tem pa postavile nove okoljske mejnike.

 »Najbolj napredne so države severne Evrope, nekatere baltske države in tudi Nemčija, ki je gonilna sila Evropske unije. V naši bližini zagotovo izstopa Avstrija,« ugotavlja sogovornica, ki je prepričana, da smo tudi v Sloveniji na pravi poti: »Upam si trditi, da se stvari premikajo v pravi smeri, a če želimo spodbuditi državljane, da izkoriščajo obnovljive vire energije, moramo naprej ustvariti okolje, ki to spodbuja in omogoča«. S tem namenom Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad, ki ima v slovenskem prostoru pomembno vlogo pri varstvu narave, redno objavlja javne razpise, s katerimi ponuja številne finančne spodbude in tako skrbi za čisto in zdravo okolje. Cilj sklada za podnebne spremembe je prispevati k povečanju uporabe obnovljivih virov energije in zmanjšanju onesnaženosti zraka, zaradi česar se bo izboljšala tudi kakovost naših življenj.

Trenutno je v teku javni razpis Eko sklada za dodelitev nepovratne finančne spodbude občanom za nove naložbe rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb. Razpis je namenjen vsem, ki se zavedajo podnebne problematike, pomena zdravega okolja in hkrati razmišljajo o spremembi načina ogrevanja ali želijo preiti na ogrevanje s kurilno napravo na lesno biomaso. Primeren je za vse, ki želijo v stanovanjske stavbe vgraditi solarni ogrevalni sistem, plinski kondenzacijski kotel za centralno ogrevanje ali toplotno črpalko. Poleg naštetega se z razpisom financira tudi priključitev eno- ali dvostanovanjske stavbe na sistem daljinskega ogrevanja, vgradnjo energijsko učinkovitih lesenih oken in prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka. Upravičenci bodo finančno podporo prejeli tudi za toplotno izolacijo fasade in tal na terenu ali nad neogrevanim prostorom v eno- ali dvostanovanjski stavbi ter izolacijo strehe in stropa proti neogrevanemu prostoru v starejši stanovanjski stavbi.

 

Razpis je odprt vse do porabe predpisanih sredstev, ker pa gre za obnovljive vire energije, bodo upravičenci v okviru javnega poziva prejeli nepovratno finančno spodbudo. Več informacij o dodelitvi nepovratnih finančnih sredstev najdete na spletni povezavi, na voljo pa sta tudi telefonska številka 070 429 021 in elektronska pošta ensvet.koper@gmail.com, kjer lahko stopite v stik z energetskimi svetovalci.

Podnebne spremembe, prehod k obnovljivim virom in trajnostna naravnanost so zagotovo ključni izzivi 21. stoletja. Ravno zato je pomembno, da se premaknemo od besed k dejanjem, saj lahko le z iskanjem novih idej in izobraževanjem pripomoremo k ustvarjanju trajnostnega in zdravega okolja.