V drugi akciji brezplačnega odvoza in uničenja palm, ki jih je napadel palmov vrtač, je Marjetica Koper v sodelovanju z Mestno občino Koper in Občino Ankaran na zasebnih vrtovih prevzela 100 palm. Palme so bile nato ustrezno odložene in zakopane na primerno globino, kar je po mnenju stroke učinkovit način za omejevanje širjenja in razmnoževanja palmovega vrtača.
Število prevzetih palm je bilo v drugi akciji sicer bistveno večje kot v prvi, ko je Marjetica Koper opravila le 28 odvozov, a ocene realnega stanja obolelosti palm na zasebnih zemljiščih kažejo še slabše stanje. Samo na območju Žusterne, Olma in Prisoj po prvih ocenah kaže očitne znake obolelosti več sto palm.
Obolele palme imajo naslednje znake: sušenje listov, venenje mladih listov, slaba razrast, žagovina po tleh. Te palme je potrebno takoj odstraniti, da se gosenica ne premakne na zdrave rastline.
Pomembna je preventiva – uradni ukrepi za zatiranje tega škodljivca še niso določeni
Palmov vrtač se hitro širi, saj pri nas nima naravnega sovražnika, poleg tega ga je težko opaziti, ker dela škodo v deblu palme, odrasli osebki pa v glavnem letijo ponoči. Najbolj dovzetna za škodljivca je visoka žumara (Trachycarpus fortune), vendar vrtač ogroža tudi druge vrste palm, ki so prisotne na našem območju (npr. Washingtonia robusta, Phoenix canariensis idr.).
Škodo dela ličinka metulja, ki je precej velik, saj v premeru kril meri okoli 10 cm. Samice so približno za tretjino večje od samcev in zelo dobro letijo, zato jih je težko spremljati. Plodne samice izlegajo jajčeca pri osnovi listnih pecljev, kasneje se gosenice zavrtajo v listne peclje in nato nažirajo tudi deblo palme. Ker palme rastejo samo na vrhu debla, se listi hitro posušijo in za rastlino ni več rešitve.
Pomembna je preventiva, saj v Sloveniji še nimamo registriranega pripravka za zatiranje vrtača, zato uradni ukrepi za zatiranje tega škodljivca niso določeni.
Največja težava je v tem, da se v Italiji in na Hrvaškem lahko uporabljajo škropiva, ki so v zgodnji fazi napada škodljivca lahko učinkovita, vendar ta niso registrirana v Sloveniji in se jih zato pri nas ne sme uporabljati. Kmetijsko-gozdarski zavod v Novi Gorici je pripravil tudi krajša navodila s poročilom, v katerem je ugotovljeno, da uradni ukrepi za izkoreninjenje škodljivca niso določeni.
Med glavne ukrepe, ki so lahko učinkoviti pri drevesih z začetnimi znaki napada, sodi uporaba pripravkov za biotično zatiranje. Pri tem je treba upoštevati, da je z njimi potrebno tretirati tudi vse zdrave palme v okolici, kar je glede na razpršena lastništva (zasebna) zelo težko. Poleg tega se moramo zavedati, da za večino palm na najbolj ogroženih območjih zdravljenje ni več mogoče.