Komisija za nadzor javnih financ bo na današnji seji na zahtevo poslanske skupine SDS razpravljala o problematiki Cimosa. Slovenska in hrvaška vlada sta se pred dnevi dogovorili glede dolga koprske družbe na Hrvaškem, zdaj pa se mora o njem izjasniti še italijanski kupec. Njegovo sporočilo se pričakuje v teh dneh.
Za nakup 92-odstotnega deleža Cimosa se zanima italijanski sklad Palladio Finanziaria, a je postopek prodaje zapletla tožba, ki jo je hrvaška slaba banka DAB vložila proti Cimosu zaradi terjatve iz 90. let, ko je pri Riječki banki najel 20 milijonov evrov posojila. Sklad je razrešitev te tožbe na Hrvaškem postavil kot ključen pogoj za izpeljavo nakupa.
Počivalšek in Marić dosegla dogovor
Propad prodaje Italijanom bi utegnil Cimos pahniti v stečaj, s čimer bi ogrozili tudi prihodnost skoraj 4400 zaposlenih, tudi na Hrvaškem. Tik pred iztekom roka, ki ga je postavil italijanski kupec, pa sta slovenski gospodarski minister Zdravko Počivalšek in hrvaški minister za državno premoženje Goran Marić dosegla dogovor.
Dogovor, po katerem bo Cimosov dolg na Hrvaškem za sedem milijonov evrov odkupila DUTB, DAB pa bo umaknila tožbo proti Cimosu, je v četrtek potrdila tudi hrvaška vlada, zdaj pa se mora o njem izjasniti še Palladio Finanziaria.
V SDS vlado sprašujejo, zakaj z davkoplačevalskimi sredstvi financira delovna mesta na Hrvaškem. Zanima pa jih tudi politični vpliv posameznih ministrov na delovanje in odločitve DUTB, predvsem gospodarskega.
Komisija DZ za nadzor javnih financ je za danes napovedano razpravo o problematiki Cimosa preložila na eno od prihodnjih sej. Aleš Cantarutti z gospodarskega ministrstva je dejal, da trenutek za razpravo o tej temi morda ni pravi, saj postopek prodaje italijanskemu kupcu še ni končan.