V soboto, 18. februarja, bo v veliki dvorani Doma krajanov v Šmarjah pri Kopru ob 17. uri potekala slovesnost ob odkritju obeležja v spomin na požig vasi. Ob tej priložnosti bodo premierno predvajali dokumentarni film Vžgano v spominih Anje Medved in Nadje Velušček.
Film je nastal v okviru mednarodnega projekta Vžgano v spominih, ki inovativno pristopa k skoraj prezrti tematiki požigov vasi na večnacionalnem obmejnem območju med Italijo, Slovenijo in Hrvaško.
Spominska obeležja, ki bodo postavljena v Šmarjah, Mirnu pri Novi Gorici, Dolini v Italiji in Žejanah na Hrvaškem, bodo kot muzeji na prostem zaznamovala kraje spomina in mimoidočim pripovedovala zgodbo o življenju vaščank in vaščanov ter širšem območju.
Partnerji projekta želijo, da bi spominska obeležja kot večjezična tehnološka novost ter mesta za premislek postala turistična znamenitost, saj gre za turistično slabše razvite destinacije.
Vžgano v spominih
V Julijski krajini so se v zadnjih 100 letih zgodile številne spremembe meja in političnih režimov. Četudi je bila ta regija od leta 1920 uradno del Italije, je slovensko in hrvaško prebivalstvo razvilo uporniška gibanja proti režimu in agitiralo za priključitev k »domovini« Jugoslaviji ali v nekaterih primerih za avtonomijo Julijske krajine. Med 2. svetovno vojno so nacistične in fašistične okupacijske sile na tem območju delno ali v celoti požgale več kot 200 vasi.
http://www.ekoper.si/koper/okrogla-miza-o-politikah-spomina-na-drugo-svetovno-vojno/
65-minutni dokumentarni film Vžgano v spominih je avdiovizualna raziskava o stopnjevanju nasilja na večnacionalnem obmejnem območju Slovenije, Italije in Hrvaške med 2. svetovno vojno.
»Nasilja je bilo preveč, da bi ga lahko raziskali v enem filmu. Nastala je dokumentarna pripoved, ki bolj kot o vojni spregovori o preživetju, o človečnosti, ki vedno preseže nacionalne, razredne in verske okvire. V času vzpenjanja populizmov in nacionalizmov, ko se v vsesplošnem poenostavljanju nevarno zdi, da smo kot družba postali pametnejši, je dobro prisluhniti preživelim,« je svoje videnje strnila Anja Medved, soavtorica filma, ki je nastal pod okriljem Zavoda Kinoatelje iz italijanske Gorice.
Spomini na vojna uničenja so pomemben del naše lokalne identitete
Namen projekta Vžgano v spominih je z različnimi aktivnostmi povečati ozaveščenost predvsem med mlajšimi generacijami, da je spomin na vojna uničenja pomemben del njihove lokalne identitete. V duhu medgeneracijskega spoštovanja želijo s projektom preseči nacionalne in medkulturne konflikte, kolektivno krivdo in nestrpnosti ter s tem prispevati k povezovanju obmejnih evropskih regij. Da bi obudili spomin na dogodke, so pripravili tudi fotografsko razstavo o požganih vaseh, organizirali okroglo mizo o politikah spomina na 2. svetovno vojno, za študente pa izvedli usposabljanje iz ustne zgodovine. *