V protokolarno-prireditveni dvorani sv. Frančiška Asiškega v Kopru se je včeraj s krajšimi predstavitvami finalistov in razglasitvijo zmagovalcev sklenil že 13. natečaj Podjetna Primorska. Z inovativnimi podjetniškimi idejami so tokrat komisijo najbolj prepričali Kaja Vranc, Leon Pavlič in Marko Kotnik.
»Z že trinajsto izvedbo Podjetne Primorske znova dokazujemo, da smo lahko drugačni v tem skupnem prostoru in da lahko skupaj naredimo veliko,« je v uvodu zbranim dejal Blaž Ćeklić, direktor Univerzitetnega razvojnega centra in inkubatorja Primorske (UIP), ki verjame, da letošnja edicija ni bila zadnja. Kot je povedal, se je v inkubatorju v 13 letih razvilo več kot 150 podjetij oziroma inovativnih podjetniških zamisli, skupaj to pomeni več kot 500 zaposlenih.
Rok Strašek, prorektor Univerze na Primorskem (UP), ki je soustanoviteljica UIP, projekt ocenjuje kot edinstven, tudi zaradi regionalno orientiranega značaja, ki temu prostoru daje prav poseben pečat: »Potenciala je še veliko, moč pa nedvomno vidim v združevanju in povezovanju s podobnimi projekti«.
»Podjetništvo in inovativnost sta pomembna, saj poganjata naše gospodarstvo naprej. V inovativnosti se mora vsak posameznik najti, prepoznati izzive in potrebe družbe, v kateri biva in na podlagi tega poiskati prave rešitve,« je v svojem pozdravu poudaril Aleš Bržan, župan Mestne občine Koper in mlade pozval, naj bodo inovativni, ustvarjalni, edinstveni. »In ko najdete pravo zamisel, se z njo prijavite na Podjetno Primorsko, jo nadgradite in stvari se bodo razvijale dalje. Verjamem, da je bodočnost v vaših rokah.«
Zbrane je nagovoril tudi Tomaž Lešnik, direktor poslovnega razvoja in prodaje pri podjetju Dinit, d.o.o., ki je že četrto leto zapored pokrovitelj natečaja. Kot je povedal, podjetje podpira razvoj in inovativne zamisli, ki prispevajo k rasti in razvoju celotne družbe. Tudi on je poudaril pomen povezovanja in združevanja kot tudi potrebo po večji podpori podjetništva v širšem okolju.
Sedem finalistov natečaja je po mentorskih tečajih, delavnicah in pripravi poslovnega načrta čakala še končna predstavitev na zaključku 13. Podjetne Primorske. Kandidati so imeli zgolj 60 sekund časa, da petčlanski strokovni komisiji predstavijo svojo zamisel.
V kategoriji Academic oziroma Rektorjeva nagrada, za najboljše podjetniške ideje študentov UP, je letos sodelovala zgolj ena kandidatka, Kaja Vranc, ki se je predstavila z dekorativnimi nalepkami z energetskim učinkom GITADEVI ART. V kategoriji Optimist, ki je namenjena posameznikom in ekipam, ki še nimajo podjetniških izkušenj, so tekmovali trije: Leon Pavlič s specialnim zračnim brusilnikom za nože LP TECH, Nik Bratuž z aplikacijo za modo prilagojeno posamezniku SAKMIS in Sara Vošinek Gašpar, ki je ponujala rešitev, kako optimizirati digitalizacijo in izkoristiti vsa orodja, ki jih posameznik ima na računalniku, imenovano MUGEN.
Med že izkušenimi podjetniki v kategoriji Navigator so se pomerili Aljoša Jerovšek s platformo za potapljače SCUBADIVE MAPS, Marko Kotnik z zbirko filmskih lokacij za filmske ustvarjalce S.LO.SCOUT in Draško Golubar s PR CENTROM, službo za odnose z javnostmi na enem mestu.
V kategoriji Academic je nagrado v vrednosti 3000 evrov dobila Kaja Vranc, ki je bila izbrana tudi za najboljši Pitch oziroma kratko predstavitev ideje. Med Optimisti je komisijo najbolj prepričal Leon Pavlič, med Navigatorji pa Marko Kotnik. Oba sta prejela nagrado v vrednosti 2000 evrov. Pokale v obliki spirale neskončnosti je izdelala lanska zmagovalka natečaja Tina Kraljič.
V kategoriji Optimist je komisijo najbolj prepričala ideja Leona Pavliča o specialnem zračnem brusilniku za nože LP TECH.