DomovNoviceKoprska knjižnica prejela priznanje za 70-letno uspešno delovanje in širjenje bralne kulture

Koprska knjižnica prejela priznanje za 70-letno uspešno delovanje in širjenje bralne kulture

KulturaNaši krajiNovice Preglej vse novice
Deli vsebino

Danes je Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper v Pretorski palači obeležila 70. obletnico slovenskega knjižničarstva. Na svečani prireditvi sta navzoče pozdravila specialist bibliotekar Ivan Marković in župan Mestne občine Koper Aleš Bržan, ki je ob tej priložnosti Osrednji knjižnici Srečka Vilharja podelil priznanje za 70-letno uspešno delovanje in širjenje bralne kulture doma in onkraj meja.

Leta 1951 je Mestni ljudski odbor Koper na pobudo Vojne uprave jugoslovanske cone B in Istrskega okrožnega ljudskega odbora 20. oktobra, ustanovil novo Mestno knjižnico, današnjo Osrednjo knjižnico Srečka Vilharja Koper. Njene korenine pa segajo globoko v preteklost v davno leto 1808, ko je bila ustanovljena Biblioteca Civica, slovensko knjižničarstvo pa si je svojo pot utrlo pred 70. leti.

V vsem tem času se je knjižnica, ki je leta 1979 ime prevzela po bibliotekarju in publicistu Srečku Vilharju, razvijala, rasla in dihala skupaj z ljudmi, ki so jo obiskovali in sooblikovali ter skrbela za razvoj bralne kulture, vseživljenjskega učenja in povezovanja v skupnosti. Danes je knjižnica veliko več kot samo knjižnica, postala je namreč hram kulture, zavetje vseh učečih se in prostor, kjer se v podporo znanju, kulturi in povezovanju razvijajo projekti tako v lokalnem okolju kot na državni in mednarodni ravni.

»V letošnjem letu Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper praznuje 70. obletnico ustanovitve. V knjižnici si prizadevamo, da upravičimo in ohranjamo vlogo stabilne in zaupanja vredne, a tudi inovativne ustanove, ki zrcali in dejavno sooblikuje našo družbo. Ostati želimo nevtralen prostor, dostopen pripadnikom vseh generacij in družbenih skupin, tesno povezan z lokalnim okoljem, ki s svojim širokim razponom dejavnosti v vseh razmerah in obdobjih podpira izobraževalne, kulturne, informacijske in socialne potrebe okoliških prebivalcev,« je v svojem govoru izpostavil Ivan Marković.

Prav posebno vlogo pri spodbujanju branja ima tudi Mestna občina Koper, ki redno podpira, vzpodbuja in financira projekte knjižnice. Župan Aleš Bržan je ob tem izpostavil velik pomen knjižnične dejavnosti in bralne kulture, predvsem pa, da so knjige kljub izjemno hitremu tehnološkemu napredku še vedno prisotne v našem vsakdanu in nikakor niso izgubile svojega čara.

Skozi zgodovino knjižnice in narečno besedo, ki je značilna za Primorsko, sta povabljene v sklopu programa popeljala dr. Salvator Žitko, slovenski zgodovinar, urednik, publicist in častni občan Mestne občine Koper 2021, ter jezikoslovka dr. Suzana Todorović.

Foto: MOK