Le dva dneva po prazniku žensk danes, ko goduje 40 mučenikov, slavijo moški. Čeprav ima praznik korenine v krščanskem izročilu, je prerasel verske okvire. Na ta dan naj bi moške po tradiciji obdarili s suhimi slivami, trnovo palico in klobasami. S tem simboličnim darilom naj bi jih namreč spomnili, da mučeništvo še vedno obstaja.
Zgodba o 40 mučenikih izvira iz časa vladavine cesarja Licinija v četrtem stoletju, ko se je ta sprl s cesarjem Konstantinom I. Velikim in v krščanstvu videl sovražnika, zato se je odločil kristjane spreobrniti ali odstraniti. Tudi vojakom na svojem območju je ukazal, naj se krščanstvu odrečejo ali pa bodo kaznovani s smrtjo.
39 vojakov, 1 stražar in 40 mučenikov
Štirideset vojakov elitne legije se je temu uprlo, zato so jih odpeljali do zamrznjenega ribnika v bližini mesta Sebaste na ozemlju današnje Turčije in jih vrgli vanj. Čeprav jim je Licinij tik pred smrtjo ponudil še zadnjo priložnost in jim ob ribnik namestil kopel s toplo vodo, ki je bila namenjena spreobrnjencem, si je premislil le eden.
A tudi ta ni preživel. Ko je iz ledenega ribnika skočil v toplo kopel, naj bi ga po legendi zaradi nenadne spremembe temperature zadela kap.
Ker naj bi se ga trpljenje vojakov zelo dotaknilo, se je 39 mučencem v zadnjem trenutku pridružil še eden od stražarjev, zato je bilo mučenikov na koncu vseeno štirideset. *
Z 10. marcem je sicer povezan tudi vremenski pregovor, ki pravi: “Ako za 40 mučenikov ni lepo, še 40 dni ne bo”.