DomovNoviceŽelja po poletnem učenju slovenskega jezika ne upada

Želja po poletnem učenju slovenskega jezika ne upada

KulturaNaši krajiNovice Preglej vse novice
Deli vsebino

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem (UP FHŠ) je letos ponovno organizirala desetdnevni poletni tečaj slovenskega jezika z naslovom Halo, tukaj slovenski Mediteran! Letos je tečaj opravilo 45 tečajnikov iz 16 držav Evrope, Azije in Južne Amerike.

32. poletna šola slovenskega jezika, ki jo organizira Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem ob finančni podpori Urada RS za Slovence v zamejstvu in po svetu, je gostila 45 udeležencev iz 16 držav – od Evrope do Azije in Južne Amerike.

Dopoldnevi so bili namenjeni učenju slovenskega jezika na različnih jezikovnih ravneh, popoldnevi pa učenju skozi izkušnjo: ustvarjalnim delavnicam, kvizu o Sloveniji, pisanju mikro zgodb, pravopisnim izzivom in kulinarični delavnici. Udeleženci so obiskali tudi Gorenjsko – Radovljico, Žirovnico in Bled, kjer so slovenščino uporabljali v vsakdanjih situacijah in spoznavali lokalne posebnosti.

Vzdušje je bilo sproščeno, vsebine raznolike, učenje pa prepleteno z izmenjavo kultur in pogledov na svet. Mnogi so poudarili, da jih je slovenščina ne le navdušila, ampak tudi povezala – z drugimi in s samimi seboj.

»Poletna šola ni le dogodek, ki se zaključi, ampak je izkušnja, ki traja. Njena vrednost se pokaže pozneje – v zanimanju za jezik, v stikih, ki ostanejo, in v novih pogledih, ki jih udeleženci odnesejo s seboj,« je ob zaključku poletne šole poudarila dr. Klara Šumenjak, vodja Centra za slovenski jezik in kulturo UP FHŠ.

K uspešni izvedbi so pomembno prispevali lektorji s strokovnostjo in predanostjo, organizacijska ekipa s skrbno in natančno pripravo vseh aktivnosti ter Znanstveno-raziskovalno središče Koper in Mestna občina Koper, ki že vrsto let podpirata izvedbo poletne šole.

Poletna šola ni le jezikovni tečaj. Je kultura, prijateljstvo, smeh, izmenjava zgodb in predvsem dokaz, da je slovenščina – čeprav manj razširjen jezik – velik most med ljudmi. Udeleženci so s svojo prisotnostjo pokazali, da ima slovenščina prihodnost – živahno, raznoliko in odprto.

Foto: UP FHŠ