V ponedeljek se obeta skupščina, zamenjani bodo nadzorniki, ki so vas ustoličili. Kaže, da je bil razlog za menjavo ravno vaše imenovanje na mesto predsednika uprave Luke Koper. Vse je kazalo, da vas nameravajo takoj zamenjati, a je nato predsednik uprave SOD-a Tomaž Kuntarič dopustil možnost, da ostanete na čelu družbe. Kaj sedaj pričakujete od skupščine? Menite, da bo zamenjan nadzorni svet?
»Tisti, ki so jo zahtevali v vsej naglici in evforiji, naj kar pojasnijo, kaj in kako. Razlog za sklic skupščine, kje tiči? Kaznovanje nadzornikov, tistih, ki so glasovali proti, ker zanje sporen glas je že odstopil. Kje je torej razlog? Vprašati bi se morali, koga moti človek, ki je napovedal korektno, transparentno poslovanje in to takoj dokazal. Sodelavci mi pravijo, kje sem bil do sedaj. Poglejte, kaj je v pismu napisal pomemben partner iz Avstrije, ki sodeluje z lesnim terminalom. Da so se po 20 letih poslovanja prvič stvari spremenile do te mere, da ga je nekdo vprašal za mnenje, kako on vidi zadeve in kakšno je njegovo mnenje.«
V javnosti se pojavljajo govorice, da ste iskali način za preklic skupščine. Ali to drži?
»To ne drži. Prva moja izjava glede skupščine je bila, da bom spoštoval voljo delničarjev. Ne bi prekliceval skupščine, čeprav nekateri pravijo, da to možnost imam, lahko bi jo zamaknil, vendar ne vidim potrebe. Naj gospodje skuhano tudi pojedo. Jaz sem prišel zavedno, da zapuščam državni zbor in mesto sekretarja, tudi če bom tukaj le mesec dni, Kot sem rekel, sem dobil podporo delavcev, lokalne skupnosti in enega predstavnika kapitala. Ne vem, kaj je tukaj tako narobe.«
Ne nazadnje so vas na zadnjem nadzornem svetu pohvalili …
»Nadzorni svet je po pripravi dokumentov in poročil dejansko potrdil, da delamo dobro. Do sedaj sem se posvetil vse anomalijam in na podlagi reviziji in po posvetovanju s sodelavci pripravil prvi del anomalij poslovanja v Luki Koper.«
V nadaljevanju si preberite tudi intervju z Gašparjem Gašparjem Mišičem, objavljen v zadnji številki časopisa KP-MOK.
»Zdaj, ko so potrošili vso agresivno in negativno municijo, je nastopil čas streznitve. Potrebujem samo čas, da udejanjim svoj program.«
Z novim predsednikom uprave Luke Koper Gašparjem Gašparjem Mišičem smo se pogovarjali ob Pristaniškem dnevu, takoj zatem, ko je v novi vlogi nastopil na proslavi na koprskem Ukmarjevem trgu in nagovoril občane.
Predsednik uprave Luke Koper Gašpar Gašpar Mišič je energičen sogovornik, brez dlake na jeziku opozarja na slabosti in pomanjkljivosti slovenske politike, ki je, kot pravi, po 22 letih dosegla raven lastne nesposobnosti in brezizhodnosti. Na trenutke zna biti oster in neomajen, pa tudi duhovit. Je človek, ki zaupa svoji intuiciji in verjame v svoje sposobnosti. Prepričan je, da za začetek potrebuje le čas, da to dokaže tudi vesoljni Sloveniji, ki je zaradi političnega in medijskega pompa na račun njegovega imenovanja na mesto prvega moža koprske Luke v zadnjem mesecu dobesedno skočila na noge.
Danes ste na Pristaniškem dnevu prvič nastopili pred množico ljudi v vlogi predsednika uprave Luke Koper in med vašim nagovorom so vam ljudje večkrat zaploskali. Kakšni občutki so vas spremljali ob tem?
(po krajšem premisleku, op. a.) »Ljudje so najboljši kazalec vsega, kar počnemo in delamo v javnem življenju. Zadovoljen sem, da so me ljudje navkljub številnim podtikanjem in metanjem polen sprejeli in mi zaupajo. Za vse nas je pomembno zavedanje, da je Koper pristaniško mesto in da je življenje s pristaniščem način življenja. Kot predsednik uprave se zavedam odgovornosti do lokalnega okolja in prizadeval si bom, da se z razvojnimi načrti poistovetijo predvsem prebivalci. Sem človek dialoga in se zavzemam za partnerski odnos z lokalno skupnostjo, tega sodelovanja pa si tudi resnično želim. V preteklosti je bilo storjenih veliko napak, ki so ogrozile razvoj Luke Koper, saj konkurenca ne počiva. Zato se bom zavzemal, da bomo vse postopke reševali bistveno hitreje kot v preteklosti. Sem človek, ki ne počiva, in tudi mi, v Luki Koper, ne bomo počivali.«
Za vami je teden dni, odkar ste na novem delovnem mestu, po čem si ga boste zapomnili?
»V petih dneh v vlogi predsednika uprave Luke Koper sem ugotovil kar nekaj pomanjkljivosti in slabih, lahko bi celo rekli škodljivih odločitev svojih predhodnikov. Tu mislim predvsem na določena investicijska vlaganja, pri čemer imam občutek, da je bil namen zapravljati in ne investirati. Nekatere anomalije sem že uspel zaustaviti, druge pa še bom. Moja uspešnost za dobro Luke Koper v borih petih dneh presega več milijonov evrov prihranka na račun nepotrebnih stroškov.
V Luki Koper je veliko nepotrebnih ozkih grl, pretočnost prometa ni taka, kot bi morala biti za normalno izvajanje pristaniških in logističnih dejavnosti. Zgrešeno je, da ima Luka en sam vhod, zato sem predlagal, da po hitrem postopku preučimo vse možnosti za izboljšanje prometne situacije v Luki. Moj predlog, da na strani ankaranske Bonifike odpremo več vhodov (2 ali celo 3), ki bi jih ločili glede na blagovne tokove, je najcenejša in najoptimalnejša rešitev, čemur so pritrdili tudi člani uprave in poznavalci razmer v Luki Koper. Ločitev več vhodov z neposredno povezavo na avtocestno omrežje omogoča ločevanje prometa glede na vrsto tovora in odpravlja številna ozka grla znotraj Luke, kar posledično odpravlja zastoje in povečuje storilnost.
Prav tako bi se dalo veliko prihraniti s podaljšanjem drugega pomola. Vsi so ves čas govorili o gradnji tretjega pomola, a sam razmišljam drugače. Dejstvo je, da ima Slovenija že tako premalo obale, zato se mi zdi veliko bolj smiselno podaljšati drugi pomol kot pa graditi tretjega, ki bi terjal poglabljanje dna in posledično bistveno višje stroške, kot pa če se lotimo podaljšanja drugega pomola. Dlje kot gremo v morje, naravno imamo večjo globino in posledično manjše stroške ter večje prihranke, ki se merijo v desetinah milijonov evrov in v končni fazi presegajo sto milijonov evrov.«
Katere so torej vaše prioritete?
»Moja poglavitna prioriteta je urediti kaotično stanje znotraj Luke. Vsi dosedanji načrti so bili premalo domišljeni, delani so bili po inerciji in so po moji oceni predvidevali nepotrebne stroške.
Moja velika prednost je, da sem bil pomorščak, ki se je po vrnitvi na kopno ukvarjal z gradbenim inženiringom, prostorom in naložbenimi dejavnostmi. Vse te izkušnje in reference so mi danes v veliko oporo in pomoč. Ko zaznam problem, takoj začnem iskati rešitve, in dokler ne najdem ustrezne rešitve, ne odneham.
V Luki Koper je kar nekaj težav, ovir in problemov, ki jih osebno obravnavam kot izzive. Zato sem morda za marsikoga nekoliko nenavaden, a sem človek, ki misli s svojo glavo, težko se pustim zapeljati in ne sledim enoumju, kajti ravno revnost uma je tista, ki nas uničuje. Že zdavnaj sem prenehal verjeti retorično spretnim politikom, kajti zame od nekdaj štejejo le dejanja in ne besede. Moj stari slogan je ‘Fatti, non parole’ (Dejanja, ne besede, op. a.).«
V kaotičnem stanju se je v zadnjem času znašla tudi naša država …
»22 let slepega sledenja spretni retoriki politikov, ki so se namesto v razvoj prevečkrat zapletli v ideološke boje, nas je pripeljalo do brezizhodnega in sramotnega položaja. Politiki so prevečkrat zasledovali le ozke strankarske cilje in interese strankarskih veljakov. Interesi družbe in države so bili potisnjeni vstran. Razvojni, strateški in državotvorni projekti so se spreminjali glede na interese vladajoče opcije. Levica je rušila desnico, desnica pa levico. In to je formula slovenskega neuspeha. Tudi ljudska modrost pravi: kjer se kregata dva, tretji dobiček ima. Zapravili smo številne razvojne priložnosti, tudi zaradi tega, ker smo nepripravljeni vstopili v svobodno tržno gospodarstvo. Slovenska politika se ni zavedala prednosti globalizacije. Zaradi ozkih interesov peščice se je celotna država ujela v past brezizhodnosti, saj v državi že kar nekaj časa prevladuje kolektivna depresija, ki ji ni videti konca. Slovenska politika je paralizirana v spirali stihije. Namesto da bi ustvarjali prijazno podjetniško in ustvarjalo okolje, je Slovenija zaradi napačnih političnih odločitev postala izogibališče domačih in tujih investitorjev. Politika dvigovanja davkov ni moja politika, kajti v prvi vrsti sem podjetnik, gospodarstvenik in šele nato politik. Dvigovanje davkov v času krize ni prava rešitev. Kajti če dvigneš davke, prizadeneš samo poštene davkoplačevalce. Potrebno je diametralno nasprotno – sprejeti ukrepe, ki bi zmanjšali utajo davkov, rabimo zmerne davke in ne oderuških. Če bi imeli nižje davke in davčne vzpodbude, bi spodbudili potrošnjo, posledično proizvodnjo in ta ciklus bi številnim ljudem olajšal življenje.«
Je morda tudi to razlog, da ste se umaknili iz državne politike?
»Moj nemirni duh in podjetniška ustvarjalnost sta mi pomagala, da nisem ostal ujetnik paralizirane in ideološko obremenjene politike. Edino rešitev za Slovenijo vidim v združitvi ideološko neobremenjenih razvojnikov levice in desnice.«
Na čem pa bi po vašem mnenju moral temeljiti razvoj?
»Razvoj bi morali graditi na tradicionalnih vrednotah in na vsem, kar nam je mati narava v zibelko položila, na primerjalnih prednostih, kot so odlična geografska lega z morsko povezavo z globalnim svetom in številne druge naravne danosti.«
Kako razumete odnos med Luko in okoljem, v katerega je vpeta?
»Luka je samo gost v lokalnem okolju in samo vprašanje je, koliko časa nas bo lokalna skupnost prenašala. Če bomo vzpostavili to sodelovanje in povezovanje in se bodo prebivalci poistovetili z razvojnimi načrti, bomo lahko še mnogo let in desetletij skupaj razvijali regijo in državo.«
Pred kratkim ste za neki medij ta odnos slikovito opisali s prispodobo o slonu in ptiču. Nam lahko razložite?
»Če pogledate Luko Koper s ptičje perspektive in jo primerjate z mestom Koper, je takoj jasno, kdo je tu slon in kdo ptič. Če bomo pametni, bomo vzpostavili obojestransko koristno razmerje med podjetjem in mestom, kot ga imata slon in ptič, ki se hrani z zajedavci iz slonove kože. In prav to čiščenje se bo z mojim prihodom v Luko Koper dobesedno začelo dogajati, ampak vse skupaj z namenom razvoja družbe, čim večjega donosa za lastnike oziroma delničarje in v zadovoljstvo vseh, lokalne skupnosti in zaposlenih. Kajti Luka Koper si to zasluži.«
Je tudi zaradi tega napovedanega čiščenja vaše imenovanje dvignilo toliko prahu, pravzaprav je sprožilo pravi vihar?
»Sistem korporativnega upravljanja, kot smo ga imeli v Sloveniji, je temeljil na tem, da so politiki imenovali nadzornike, nadzorniki in lobiji iz ozadja pa so kadrovali že več kot dve desetletji. V mojem primeru pa jim je ta manever spodletel, zato so dvignili toliko prahu okrog mojega imenovanja. To je nerazumno za vesoljni prostor, ne samo za slovenski. To je fenomen, za katerega bi predlagal profesorjem na FDV, da ga raziščejo in preučijo. Ali ne drži morda moja izjava, da smo dregnili v gnezdo plenilcev, ki skrbijo le za svoj lasten denarni odtok iz Luke? Kdo se boji človeka, ki je napovedal transparentno poslovanje? Kdo se boji človeka, ki je napovedal, da bo racionaliziral stroške, ki bo poskrbel za optimizacijo poslovnih procesov družbe in boljši razvoj? Kdo se boji človeka, ki hoče dobro in pošteno delati? To so lahko samo tisti, ki so do sedaj izkoriščali Luko Koper za dosego svojih osebnih ciljev.«
O imenih pa ne želite govoriti?
»Treba je samo prisluhniti pticam. Sam pa ne bi govoril o imenih, saj je slovenska folklora postala, da se zaradi takih stvari lahko znajdeš takoj na sodišču ali pa si mimogrede ovaden, kot se to že več kot deset let dogaja županu Mestne občine Koper Borisu Popoviču, ki je iz nekoč zaspanega Kopra ustvaril mesto z veliko začetnico.«
Mestna občina Koper je v zadnjih tednih sklicala kar dve izredni seji občinskega sveta zaradi dogajanja okoli Luke Koper. Kako to komentirate?
»Stanje ni bilo normalno. Nenavadno in nedopustno je, da so vidni slovenski politiki, predsedniki političnih strank po medijih in javno grozili, da njihovi nadzorniki ne smejo glasovati oziroma jih z grožnjami in sankcijami usmerjali, kako naj glasujejo. Zelo zanimivo je, da mediji o tem niso kritično poročali, združenje nadzornikov se ni obregnilo ob to, obregnili pa so se ob legitimnost imenovanja in izbor predsednika. Hvaležen sem nadzornikom, ki so kljub medijskim pritiskom in političnim grožnjam zbrali toliko poguma in ohranili svojo neodvisnost in suverenost pri odločanju o izbiri kandidata za predsednika uprave Luke Koper. To pogumno dejanje je treba pozdraviti. S svojim delovanjem sem že v nekaj dneh dokazal, da mislim resno in da so bili tisti, ki so poskušali deformirati mojo podobo, moje izkušnje in moje znanje, prizadevanja in sposobnosti, v veliki zmoti. To bom s svojim razvojnim delovanjem tudi dokazal. Najbrž pa se bojijo prav tega, da bom dokazal, da so bila mnoga ravnanja mojih predhodnikov v Luki Koper napačna in za družbo škodljiva.«
S čim ste po vašem prepričali nadzornike?
»S svojim programom, vizijo razvoja in z zavedanjem, da je Koper pristaniško mesto. Nadzorniki so sprejeli suvereno odločitev, za kar sem jim hvaležen. Zelo pomembno se mi zdi, da sem dobil tudi podporo predstavnikov delavcev. Prav delavci so namreč vsa ta leta opazovali, kako Luka stagnira, kako se nenamensko ravna s sredstvi. Prav tako tudi predstavnikom lokalne skupnosti ni vseeno, kaj se z Luko dogaja. Ne smemo pozabiti, da so Luko zgradili prav prebivalci, tukajšnji ljudje. Zato so tisti, ki razmišljajo o razvoju Luke znotraj ograje, v veliki zmoti.
Ko mi nekateri očitajo, da ne bom znal voditi velikega gospodarskega subjekta, bi se morali vprašati, kako so me potem izbrali in zadolžili za vodenje velikih infrastrukturnih projektov in reševanje gospodarskih družb. Bil sem edini menedžer v slovenski vladi, ki je na številnih primerih dokazal, da če je volja, se da marsikaj rešiti in doseči.
Pomagal in rešil sem kar nekaj gospodarskih subjektov in preprečil propad podjetij z zdravimi jedri, ki bi v nasprotnem primeru danes pomenila na tisoče brezposelnih in še dodatno obremenila državni proračun. Bil sem uspešen tudi pri odpravi birokratskih ovir pri velikih infrastrukturnih projektih. In zdaj, namesto da bi mi za to izkazali vsaj malo spoštovanja, se je zgodilo vse prej kot to. Vendar, kdor drugemu jamo koplje, sam vanjo pade. V slovenskem prostoru se je v teh 22 letih pokazalo, da so imeli nesposobni sposobnost, da onesposobijo sposobne. Slovenska politika je izgubila zaupanje številnih ljudi, kar je velika napaka, saj so se številni sposobni posamezniki umaknili v varno zavetje in se niso pripravljeni izpostaviti, prevzeti krmilo in vodenje slovenskega gospodarstva in politike. Tako smo dopustili, da nas tudi danes iz ozadja vodijo tisti, ki so nam zapravili državo.«
Kako so vas sprejeli zaposleni?
»Sodelavke in sodelavci, s katerimi sem se sestal, so me po mojih občutkih dobro sprejeli. Vodje služb in profitnih centrov sem pozval, da mi predstavijo njihovo delovanje, slabosti in prednosti ter probleme in rešitve za izboljšanje strokovnega okolja, večji donos in hitrejši razvoj Luke.«
Koliko časa menite, da vas bodo pustili na položaju?
»Zadovoljen sem, da so potrošili vso agresivno in negativno municijo in da je zdaj nastopil čas streznitve. Začel jih je zanimati moj program, s katerim sem prepričal nadzornike. Tako kot naša predsednica vlade ves čas pravi, da potrebuje samo čas, da pokaže svoje sposobnosti in rezultate, bi bilo prav, da bi tudi meni pustili čas, da pokažem in dokažem, da znam in zmorem voditi Luko Koper ter s svojimi predlogi in rešitvami prehiteti konkurenco.
Nikdar ne bom klonil, dostojanstva in pokončne drže mi ne more vzeti nihče. Nikoli ne bom dovolil, da nas povozijo plenilci. Slovenije nikoli ne bi bilo, če bi se v preteklosti predali okupatorju. In tako kot so se mnogi borili in dali svoje življenje za domovino, tako se je treba boriti tudi danes!«