Zakon namreč pomembno in negativno vpliva tako na odhodkovno kot prihodkovno stran sredstev koprske občine, zaradi česar ogroža njeno normalno delovanje in nadaljnji razvoj. Župana so pooblastili, da z ustreznimi pravnimi strokovnjaki pripravi vse potrebno za izpodbijanje omenjenega zakona pred ustavnim sodiščem. Prav tako so si bili enotni, da so ustavne spremembe maja letos pomembno posegle v dosedanjo ureditev referenduma ter zožile možnosti za njegovo uporabo. Zato bo Mestna občina Koper s pomočjo ljudske iniciative sprožila postopek za spremembo ustave na podlagi 168. člena Ustave in s tem preprečila prekomeren in neorazmeren poseg v referendum.
V razpravi je župan Boris Popovič poudaril, da nova obdavčitev nepremičnin povsem ukinja davčno avtonomijo občin, destabilizira občinski proračun, davčnim zavezancem, tako občanom Mestne občine Koper kot tudi določenim gospodarskim subjektom, pa prinaša drastično povišanje davka na nepremičnine. Z uvedbo davka bodo, kot pravi, občine pogubljene, ljudje pa ne bodo imeli za živet. »Upam, da bo zmagal razum,« je dejal in ocenil, da nam novi davek prinaša propad.
Občinski svetniki so dejali:
Olga Franca: »Da smo proti zakonu že vemo, ljudska iniciativa že poteka. To je inkasantski zakon, ki je v temelju totalno zgrešen, saj se odmikamo od pravičnosti.« »Zakon je absolutno slab, sporen in v strani pričakujemo, da bo vrnjen v ponovno obravnavo.«
Danijel Cep: »Ljudje nimajo denarja za poplačilo davka, zato bodo morali iti v davčni dolg. Zakaj se to dogaja? Morda zato, ker smo kar naenkrat pristali, da bomo hlapci, ali ker smo dali obljube Bruslju?«
Luka Juri: »O tem davku smo se v državnem zboru pogovarjali že leta 2009, namenjen pa naj bi bil le poenostavljanju sistema obdavčitve in zato ne bi predstavljal nadomestila za dajatve.«
Patrik Peroša: »Kot vsi vemo, so poslanci izvoljeni s strani ljudstva, a so s tem davkom pokazali, da ne delajo v interesu ljudstva. Vendar se je ta vlada odločila, da gre z davkom kot buldožer na gradbišče.«
Franco Juri: »Bojim se, da je ta razprava prišla nekoliko prepozno –spominja na zvonenje po toči.« »Včasih smo imeli referendum, zaradi ustavnih sprememb pa je to danes precej neuporabno sredstvo. Ne dvomim o sprejemu drugega sklepa, o samem zakonu o davku na nepremičnine pa imam določene dvome. Vsi vemo, da je ta samo sredstvo za polnjenje državne blagajne.«
Vida Gračnar: »Nikoli ni prepozno. Spremljala sem razprave in pozablja se na malega človeka. Zanima pa me, kaj se zgodi, ko mali človek ne bo mogel plačat davka? Usedli se mu bodo na nepremičnino, zato se sprašujem, ali država res tako nujno potrebuje ta davek.
Ob koncu razprave je župan Boris Popovič ugotovil: »Ta država tone. Sam sem proti temu, da pride trojka in sem za to, da sami rešimo svoje težave. Največji krivec za to, da smo tam, kjer smo, je Nova ljubljanska banka. In kdo nas danes vodi? Kdo je danes minister za finance? Človek iz NLB-ja. Danes nas on rešuje, toda sprašujem se pred kom. Odgovor je – pred njim samim.«
Prvi sklep o davku na nepremicnine so podprli vsi svetniki, razen Franca Jurija, ki se je vzdržal. Enotni so bili tudi pri sprejemu drugega sklepa o ustavni presoji referendumske zakonodaje, proti se je izrekla le Olga Franca.