»Ko izgubiš bližnjega v prometni nesreči, umre tudi del tebe. Ostaja pa neviden svet, ki tako zelo boli.« Besede predsednika Zavoda varna pot Roberta Štabe so na sinočnji predstavitvi knjige Damijane Žist Nevidni svet žrtev prometnih nesreč zarezale v spokojno Pretorsko palačo v Kopru in niso nikogar, od sicer maloštevilnih poslušalcev, pustile ravnodušnega. In prav ta nevidni svet, poln vprašanj, bolečine, samote, negotovosti, strahu odstira Damijana Žist v najnovejši knjigi.
Knjiga je nastala v sodelovanju z Zavodom varna pot in je apel vsem, naj bodo v cestnem prometu previdni, pa tudi učbenik policistom, tožilcem, sodnikom, psihologom. Čeprav so postopki v Sloveniji dolgotrajni, povzročitelje čaka kazen, toda kdo poskrbi za njihove žrtve, za sorodnike in bližnje, ki so ostali brez otroka, mame, očeta, brata, sestre? In prav te zgodbe so se Damijane Žist dotaknile. Dotaknile so se je potem, ko je tudi sama doživela prometno nesrečo. In zgodbe, pričevanja svojcev, so jo spremenile. Zapisala jih je zato, »da se vsi nekaj iz njih naučimo.«
V Sloveniji se število prometnih nesreč zmanjšuje. Kljub temu je vsako leto v njih udeleženih 6000 ljudi, kar pomeni, da je zaradi nesreč neposredno prizadetih najmanj 42 tisoč posameznikov. Kot sta povedala Mitja Palčič in Milan Jukovič iz PU Koper, je najtežje, ko je potrebno svojcem povedati o morebitni smrtni žrtvi. Sicer pa je cilj policije, da nesrečo čim prej razišče in jo preda sodnim organom. Po mnenju Štabe bi morali biti postopki slednjih neprimerno krajši (danes trajajo v Sloveniji povprečno pet let, v Avstriji od šest do osem mesecev), kajti šele, ko so postopki končani, lahko svojci začnejo žalovati in gredo naprej. Bljižnjega jim v življenje sicer ne bo vrnila nobena kazen, malce pomaga pa tudi opravičilo storilca, ki ga na začetku, ko je še preveč bolečine, najprej resda težko sprejmejo.
Žrtve prometnih nesreč pa so tudi povzročitelji. Žistova je prepričana, da tako žrtve in svojci kot povzročitelji potrebujejo pomoč. »Na koncu je namreč vest tista, ki nam da živeti ali pa ne. Vsak od nas pa se mora zavedati, da smo najprej odgovorni za svojo varnost. Le tako bomo bolj pozorni tudi do drugih.«
Predstavitve knjige se je udeležil tudi župan Boris Popovič, ki pri vodenju občine posveča še posebno pozornost varnosti, zlasti varnosti v cestnem prometu. »Da bo nesreč čim manj in das bodo tudi posledice čim manjše.« V zadnjih letih so namreč na tem področju v občini ogromno naredili, od ureditve številnih krožišč, položenega nedrsečega eruptivnega asfalta do številnih peš in kolesarskih poti. Kajti, kot je rekel župan, prometna nesreča ne prizadene zgolj neposredno udeležene v njej, ampak tudi družino, prijatelje,… |