DomovNaši krajiBrezdomec Emil: “V zavetišču je na voljo še kar nekaj prostih prenočišč!”

Brezdomec Emil: “V zavetišču je na voljo še kar nekaj prostih prenočišč!”

Naši kraji Preglej vse novice
Deli vsebino

Občinska svetnica Olga Franca se v zadnjem času intenzivno ukvarja s problematiko brezdomcev v Kopru. Ker obstaja utemeljen sum, da si s tovrstno tematiko le poskuša nabirati politične točke, smo se novinarji eKopra podali na koprske ulice in na terenu preverili realno stanje.

Zavetišče za brezdomne osebe Koper zagotavlja brezdomcem začasno nastanitev. Foto: ekoper.si

Brezdomcem na voljo prenočišča in topel obrok

Zavetišče za brezdomne osebe Koper zagotavlja brezdomcem začasno nastanitev, in sicer prenočišča v bivalnih kontejnerjih, svetovanje, informiranje, individualno obravnavo in materialno pomoč v obliki toplih obrokov, oblačil in ostalih higienskih pripomočkov. V letu 2014 so program zavetišča nadgradili z dnevnim centrom, kjer se lahko uporabniki zavetišča družijo in izvajajo posamezne aktivnosti. Rdeči križ Koper zagotavlja pomoč brezdomnim osebam tudi na terenu. Seveda pa se morajo tisti, ki so v program vključeni, držati tudi določenih pravil.

Že pred časom nam je predsednica Območnega združenja Rdečega križa Koper Irena Sirotič Dobrila zaupala, da je veliko tudi takih, ki jim je bila pomoč ponujena, a so jo zavrnili.

“Ena nastanitvena enota je že vzpostavljena, v njej so nastanjeni štirje brezdomci. Poleg tega nam finančno podporo pri projektu pridobivanja sredstev za nove bivalne enote nudita tako Mestna občina Koper kot tudi občina Ankaran. Brezdomci pa so tisti, ki morajo biti pripravljeni na spremembo in nov začetek,” nam je povedala Irena Sirotič Dobrila.

Z lažmi do medijske pozornosti

Ker smo na eKopru zagovorniki resnice, smo se tokrat odpravili med brezdomce v Kopru in ugotovili, da zgodbe, ki jih javnosti predstavljajo nekateri posamezniki, ne pijejo vode. Tako smo iz zelo zanesljivega vira izvedeli, da je brezdomec Alen Končnik, ki se v imenu koprskih brezdomcev tudi javno izpostavlja, pred kratkim zavrnil ponujeno prenočišče. Še več, na dan, ko so bili v koprskem zavetišču za brezdomce pripravljeni na njegov sprejem, se sploh ni pojavil, se je pa na koncu vendarle odločil, da bo prejemnik dnevnega obroka.

Novinarka Nataša Hlaj v današnji izdaji Primorskih novic v članku Potrebujejo dva bivalna zabojnika navaja naslednjo izjavo brezdomca Alena Končnika: »Treba je najti neko rešitev za nas. Naj župan ukrepa. K sreči smo dosegli vsaj topel obrok od ponedeljka do petka.« Izjava brezdomca Končnika je laž, saj ima vsak brezdomec v Kopru na voljo en topel obrok na dan. Z Rdečega križa Koper so nam sporočili, da lahko posameznik dobi tudi več obrokov na dan, če se le malce organizira.

Izjava gospoda Kočnika stoji na trhlih tleh, saj je vsaj en obrok na dan na voljo vsakemu brezdomcu, ki zanj zaprosi. Foto: ekoper.si

Poleg tega Hlajeva v članku navaja, da je gospod Končnik včeraj ponovno obiskal koprsko občino, kjer se je želel srečati z županom Borisom Popovičem. Občinska služba za odnose z javnostmi je novinarki Hlajevi zagotovila in pojasnila, da brezdomca na sedežu občine na ta dan ni bilo. Prav tako ne drži, da župana ni bilo v prostorih Mestne občine Koper, saj bi Alena Končnika sprejel, če bi ta resnično prišel. Sprašujemo se, zakaj Primorske novice in njihovi novinarji zelo radi preslišijo relevantne podatke in v svojih člankih podajajo le nepreverjene informacije in s tem zavajajo javnost.

Za brezdomce je v Kopru dobro poskrbljeno

Da je za brezdomce v Kopru dobro poskrbljeno, se vsekakor strinjata brezdomca Emil Hočevar in Kristjan Koželj, ki sta nam zaupala, da vsak brezdomec, ki zaprosi za pomoč, to tudi dobi.

“Za brezdomce v Kopru je dobro poskrbljeno. Če brezdomec želi pomoč in jo želi sprejeti, ima na več koncih na voljo hrano, za prenočišče lahko vedno pridejo vprašat sem, na Rdeči križ. Irena Sirotič Dobrila je brezdomce, ki v teh dneh zahtevajo boljše pogoje zase, že velikokrat povabila in jim ponudila tako prenočišče kot tudi topel obrok, vendar omenjeni brezdomci tega ne želijo sprejeti. Nekaterim je žal lepše biti v omami, kot da bi resnično želeli spremeniti stvari na boljše,” nam je povedal brezdomec Kristjan Koželj.

»Za brezdomce je na voljo še kar nekaj prostih prenočišč. Dotični, ki imajo te neutemeljene zahteve, niso na pravi poti in mečejo slabo luč na nas, ostale brezdomce, ki se resnično trudimo priti iz brezdomstva,« pa nam je zaupal brezdomec Emil Hočevar.

Brezdomca Emil Hočevar in Kristjan Koželj sta na trhla tla postavila trditve občinske svetnice Olge Franca, ki trdi, da je za brezdomce v Kopru slabo poskrbljeno. Foto: ekoper.si

Brezdomcem omogočeno tudi aktivno iskanje zaposlitve

Poleg prenočišča in vsaj enega obroka na dan so brezdomcem v okviru Programa za brezdomne osebe z individualno obravnavo Koper na voljo tudi različne delavnice, kjer se med drugim naučijo tudi, kako lahko pridejo do zaposlitve. Vsak brezdomec, ki se želi resnično rešiti ulice, je namreč prijavljen tudi na zavodu za zaposlovanje in aktivno išče zaposlitev.

»Brezdomci imajo možnost iskanja zaposlitve. Prijavljeni so na zavodu za zaposlovanje in skupaj s tamkajšnjimi inštruktorji tudi delajo načrte za uspešen vstop na trg dela. Poleg tega imajo na dnevnem centru tudi delavnice, kjer jih obveščamo o novostih na delovnem trgu. Če le želijo, torej imajo možnosti,« je za eKoper povedala Valentina Čokelj, prostovoljka Rdečega križa.

Cilj je osamosvojitev brezdomcev

Cilj je zagotovo ponovna osamosvojitev brezdomca, a brez njegovega aktivnega vključevanja in sodelovanja to žal ni mogoče. Kot sta nam zaupala brezdomca Emil in Kristjan, je žal veliko takih, ki se življenju na ulici ne želijo odpovedati, saj zavračajo vsakršno ponujeno pomoč in nikakor ne sprejemajo pravil.

Nekaj pravil, ki jih morajo spoštovati uporabniki zavetišča:

  • z vodo, elektriko, ogrevanjem in hišnim inventarjem morajo ravnati gospodarno;
  • vsako okvaro morajo takoj prijaviti zaposlenim;
  • uporaba lastnih električnih priključkov ni dovoljena;
  • v primeru poškodovanja ali odtujitve hišnega inventarja ali drugih materialnih sredstev storilec krije stroške popravil, če storilec ni znan, se stroški porazdelijo med vse uporabnike;
  • skrbeti morajo za higieno;
  • izvajati morajo dežurstva za čiščenje prostorov;
  • skrbeti morajo za red in čistočo.
Končni cilj je ponovna osamosvojitev brezdomca, a brez njegovega aktivnega vključevanja in sodelovanja to žal ni mogoče. Foto: ekoper.si

»Žal se veliko brezdomcev sploh ne želi odmakniti od brezdomstva, tudi sam sem bil tam in vem, da je to velika sprememba stila življenja. Sploh pa je v glavi težko narediti preskok iz življenja na ulici v ustaljeno, umirjeno življenje najprej v skupnosti in nato tudi samostojno življenje,« je povedal brezdomec Kristjan, ki je že izkusil preskok od brezdomca do življenja v bivalni enoti.

»V samem zavetišču je hišni red, je delo in je disciplina, če vse to izkažeš že v samem zavetišču, je potem naslednji korak bivalna enota, kjer bo vsak, ki želi, našel nov začetek. Brezdomci, ki se trenutno borijo za pravice, se borijo zato, ker so ugotovili, da so možnost za bivanje v bivanjski enoti zapravili sami. Možnost pa si tukaj vsak zapravi sam. Pomoč jim je bila ponujena, a je niso sprejeli,« je povedal brezdomec Emil.

Nekateri brezdomci nočejo sprejeti reda in discipline

V  program se lahko vključi vsak, ki to želi. Samo v lanskem letu je bilo v program vključenih 107 brezdomnih, kar je zavidljiva številka. So pa tu faze, ki jih mora dati čez vsak posameznik. Najprej zavetišče, kjer se naučijo osnovnih stvari, nato sledi življenje v bivalni enoti ter osamosvojitev. Tako je prav v vseh zavetiščih po Sloveniji.

“V zavetišču se znova naučiš reda, discipline, normalnega življenja. Poleg  tega so tu ljudje, ki ti pomagajo napraviti preskok iz ulice v normalno življenje. Vsak, ki odkloni pomoč in je z ulice, mu je življenje na ulici všeč, to je dejstvo. Za tiste, ki resnično želijo pomoč, pa je zavetišče prva rešitev in tu v Kopru imamo to rešitev več kot zadostno urejeno,” nam je zaupal brezdomec Emil.

Irena Sirotič Dobrila: “K nam prihajajo tudi brezdomci iz drugih občin, saj jim resnično nudimo vse. Če se posameznik le malo organizira, je lahko deležen tudi več obrokov na dan, ne le enega.” Foto: ekoper.si

Zelo zgovorno je dejstvo, da v Koper prihajajo tudi brezdomci iz drugih občin, saj je tu zanje res dobro poskrbljeno.

»K nam prihajajo tudi brezdomci iz drugih občin, saj jim resnično nudimo vse. Če se posameznik le malo organizira, je namreč lahko deležen tudi več obrokov na dan, ne le enega,« je navedla Irena Sirotič Dobrila.

Program zavetišča bodo še nadgradili

V letošnjem letu bodo program zavetišča še nadgradili, in sicer z dodatnimi namestitvenimi kapacitetami za osebe, ki so dolgotrajno brez doma. Celo cene bivanja v zavetišču za brezdomce v Kopru so glede na cene zavetišč v ostalih slovenskih mestih med najnižjimi, s čimer se strinjata tudi brezdomca Emil Hočevar in Kristjan Koželj.

Emil Hočevar: »Prispevek, ki ga brezdomci damo za prenočišče, je vsekakor stroškovno realen.«

»Prispevek, ki ga brezdomci damo za prenočišče, je vsekakor stroškovno realen je povedal Emil Hočevar.

Iz vsega zapisanega lahko sklenemo, da ne gre verjeti medijsko napihnjenim zgodbam občinske svetnice Olge Franca, od katere še vedno nismo dobili odgovorov na vprašanja, ki smo jih pred časom tudi javno objavili na našem portalu. Toliko o tem, kako goreče jih zagovarja in se poteguje za njihov boljši jutri. *

http://www.ekoper.si/koper/odprta-vprasanja-za-obcinsko-svetnico-olgo-franca/