DomovNaši krajiFOTO: Krajevna skupnost Pobegi-Čežarji obeležila krajevni praznik

FOTO: Krajevna skupnost Pobegi-Čežarji obeležila krajevni praznik

Naši kraji Preglej vse novice
Deli vsebino

Krajevna skupnost Pobegi-Čežarji je včeraj praznovala krajevni praznik, kjer so se spomnili pomembnih zgodovinskih dogodkov iz obdobja borbe proti fašizmu in nacizmu. Dan so posvetili predvsem žrtvam nemške požigalske ofenzive, tragičnega 2. oktobra 1943. Proslave se je udeležil tudi podžupan Mestne občine Koper Peter Bolčič.

Istra je takrat doživela svoj najstrašnejši dan. Okupatorjeva roka je nasilno posegla tudi v življenje krajanov Pobegov in Čežarjev. Pod streli je obležalo 24 krajanov, v pomembnem poglavju slovenske zgodovine pa za svobodo preminulo skupaj 61 domačinov.

Prisotne na spominski slovesnosti so nagovorili Ivan Marjon, predsednik sveta KS Pobegi-Čežarji, Stanimir Bažec, predsednik krajevne organizacije Zveze združenj borcev in Peter Bolčič, podžupan Mestne občine Koper. Slavnostni govornik, zgodovinar in kustos v Vojaškem muzeju slovenske vojske, dr. Martin Premk je spomnil na grozodejstva usodnega 2. oktobra 1943.

“Istra je bila tedaj odeta v črnino, vendar ni klonila!”

S trenutkom tišine so se poklonili spominu padlih borcev, aktivistov in žrtev za svobodo, delegacije pa so položile cvetje na spominska obeležja NOB.

“Danes se spominjamo žalostnih dogodkov naše zgodovine – nenadnega, bliskovitega in neizprosnega nemškega uničevalskega pohoda »raštrelamento« v letu 1943, ki je nasilno posegel v življenja na območju celotne Istre, prizanesel pa ni niti Pobegom in Čežarjem, predvsem pa ljudem, ki so tukaj živeli. Istra je bila tedaj odeta v črnino, vendar ni klonila, temveč se je ponosno ter neustrašno zoperstavila sovražniku. Tako kot tudi naši očetje, bratje in nonoti, ki so se goreče borili za boljši jutri in za svobodo, za nas in za vse, kar danes imamo. In prav njim gre največja zahvala za to, da lahko danes svobodno živimo v tam kraju, ki iz leta v leto postaja vse lepši in prijaznejši,” je zbrane nagovoril koprski podžupan Peter Bolčič.

Spominski priznanji so podelili Jani Pogačnik in Patriku Greblu, ki sta prireditev tudi povezovala, ter Ivanu Grabarju. Slovesnost se je zaključila ob tradicionalnem golažu in polenti.