DomovNaši krajiKanalizacija na Škofijah buri duhove

Kanalizacija na Škofijah buri duhove

Naši kraji Preglej vse novice
Deli vsebino

Kanalizacija na Škofijah zadnje tedne buri duhove različnih medijev, ki spretno manipulirajo z dejanskimi informacijami. Tako na primer izpostavljajo le število izvedenih hišnih priključkov, ne omenjajo pa obsega in dejanske vrednosti naložbe. Do danes je bilo namreč v kanalizacijsko omrežje v KS Škofije vloženih že 3,2 milijona evrov.

Pomembno je torej poudariti, da je nemogoče enačiti število hišnih priključkov s celotno naložbo v komunalno infrastrukturo. Sicer je res, da je za uporabnike pomembno, koliko hiš je občina uspela priključiti na javno kanalizacijsko omrežje, vendar pa je izredno pomembno razumeti tudi to, da so tovrstne naložbe zlasti v razpršenih naseljih finančno, projektno in gradbeno zelo zahtevne. Da bi speljali sekundarno kanalizacijo od centralne čistilne naprave do naselja oz. do posameznega hišnega priključka, je praviloma potrebnih več milijonov evrov, saj je treba najprej zgraditi glavni vod, zatem posamezne kanale in šele na koncu pridejo na vrsto priključki. Te naložbe so zahtevne, ker glavni kanali navadno potekajo po nenaseljenem področju, dolgi pa so lahko tudi nekaj kilometrov. So pa te naložbe tudi nujne, saj je zgrajeno primarno omrežje osnova za hišne priključke.

Kanalizacija na Škofijah je prioriteta Mestne občine Koper. Foto: mapio.net

Kanalizacija Škofije med prioritetami 

Naložba v izgradnjo komunalne infrastrukture na območju KS Škofije nikakor ni »izpadla« in je še vedno med prioritetnimi investicijami Mestne občine Koper, gre le za spremembo v terminski izvedbi naložbe, na katero pa žal vpliva več dejavnikov. Kot izhaja iz načrta razvojnih programov, ki so ga svetniki občinskega sveta Mestne občine Koper potrdili na zadnji seji 22. decembra 2016, je namreč Mestna občina Koper nadaljevanje gradnje sekundarnega kanalizacijskega omrežja na območju Škofij v manjšem deležu predvidela tudi v letošnjem letu in v letu 2018, večji del naložbe pa bo občina izpeljala v letu 2019. Gre za drugo fazo izgradnje sekundarnega kanalizacijskega omrežja, ki se je delno začelo že leta 2016. Mestna občina Koper je tako na območju Škofij lani zgradila tri fekalne kanale in na kanalizacijsko omrežje priključila 11 gospodinjstev.

Naložba v izgradnjo sekundarnega kanalizacijskega omrežja se je sicer začela že pred leti. Na Škofijah se je v okviru 3,2 milijona evrov vredne naložbe, od katerih je 1,5 milijona evropskih sredstev, zgradilo 3,4 kilometre fekalne in 2,4 kilometra meteorne kanalizacije ter 1,7 kilometra javnega vodovodnega omrežja, na javno kanalizacijsko omrežje pa je bilo priključenih 145 hiš.

Naložba v izgradnjo komunalne infrastrukture na območju KS Škofije je med prioritetnimi investicijami Mestne občine Koper. Na fotografiji je predsednik KS Škofije Edmond Gašpar (desno) Foto: arhiv ekoper.si

Druga faza izgradnje sekundarnega kanalizacijskega omrežja se bo nadaljevala v naslednjih letih in bo potekala fazno. Mestna občina Koper bo z deli nadaljevala na območju Zgornjih Škofij.

Komedija absurda ali ko Edmond Gašpar odtuji pogodbe

Ne moremo pa mimo vloge predsednika Krajevne skupnosti Škofije Edmonda Gašparja, ki so jo vsi mediji ob vehementnem zanikanju in omalovaževanju pomena naložb MO Koper povsem spregledali. V tej komediji absurda je namreč izginilo 72 pogodb, ki jih je predsednik Krajevne skupnosti Škofije Edmond Gašpar odtujil. Gre za pogodbe tistih krajanov, ki so bili na novo priključeni na kanalizacijsko omrežje. Pogodbe so se na sedežu Krajevne skupnosti Škofije nahajale iz enega samega preprostega razloga –  krajanom se je želelo prihraniti pot in čas, saj jim za podpis pogodbe ni bilo treba na sedež občine v Koper, ampak so to lahko opravili kar v svojem kraju. Po podpisu bi morale biti pogodbe vrnjene Mestni občini Koper, kar pa se ni zgodilo, saj jih predsednik KS ni vrnil niti občini in niti ne krajanom, ki jih kot podpisniki seveda morajo imeti.

Da bi bila vsa ta komedija absurda, ki se jo gredo mediji proti Mestni občini Koper, še bolj absurdna, je tu še zamolčana zgodba o 72 pogodbah, ki jih je odtujil predsednik Krajevne skupnosti Škofije Edmond Gašpar. Foto: arhiv ekoper.si

V pogodbah se krajani zavezujejo, da bodo redno plačevali prispevke za kanalizacijo. Naj pojasnimo, da v celotni občini velja enotna cena za kanalizacijske priključke. Četudi gre v primerjavi z milijonskimi vrednostmi naložb v kanalizacijo za majhne zneske, so ti prispevki zelo pomembni, z njimi se namreč vsaj del vloženega denarja vrne v proračun in od tam v nadaljnje investicije v zaledju. Pogodbe pa niso pomembne le za občino, ampak tudi za posameznike, ki bi želeli opravljati dejavnost. Kdor je brez pogodbe namreč ne more dokazati, da ima urejene vse priključke, v konkretnem primeru kanalizacijskega, kar pomeni, da bo imel pri pridobivanju dovoljenja za opravljanje dejavnosti velike težave. Omeniti je treba tudi, da nepremičnina, ki je priklopljena na kanalizacijsko omrežje, pridobi na vrednosti, saj ima objekt tako dokončno rešen problem odvajanja fekalnih vod.

Predsednik Krajevne skupnosti Edmond Gašpar je v želji po “boljšem jutri” svojih krajanov dosegel ravno nasprotni učinek in poskrbel za še dodatne težave in zaplete. Poleg tega je s svojim dejanjem prekoračil vse pristojnosti, saj nikogar od podpisnikov ni vprašal za dovoljenje. Med drugim je z odtujitvijo pogodb kršil tudi zakon o varstvu osebnih podatkov.

Kljub temu da gre v tem primeru za očitno krajo, je Mestna občina Koper poskušala do pogodb priti na miren način. Predsednik KS Škofije se za prizadevanja občine ni pretirano zmenil in vseh pogodb še do danes ni vrnil. Kot vse kaže, bo Mestna občina Koper primorana poiskati drugačen način reševanja tega problema. *