S pridobitvijo znaka Slovenia Green Destination se bo Mestna občina Koper na slovenskem, evropskem in globalnem trgu pozicionirala kot okolju in družbi prijazna destinacija. Slovenia Green namreč temelji na globalnih kriterijih, je globalno priznana znamka, ki omogoča mednarodno primerjavo.
V Slovenski turistični organizaciji prepoznavajo trajnostni razvoj kot ključno razvojno usmeritev turizma v Sloveniji, zato so vzpostavili nacionalni in certifikacijski program – Zeleno shemo slovenskega turizma.
V začetku leta je STO v sodelovanju z mednarodno organizacijo Green Destinations in Zavodom tovarna trajnostnega turizma Goodplace pozvala slovenske destinacije in ponudnike, da se vključijo v Zeleno shemo slovenskega turizma.
Zelena shema slovenskega turizma
Na poziv se je med 12 novimi destinacijami, ki svojo trajnostno poslovanje na področju turizma presojajo z mednarodnimi orodji Green Destinations Standard, kar omogoča tako nacionalno kot mednarodno primerljivost in vidnost, prijavila tudi Mestna občina Koper, ki se bo s svojimi zelenimi prizadevanji, ukrepi in rešitvami potegovala za pridobitev znamke Slovenia Green.
V ta namen je občina imenovala zelenega koordinatorja, čigar vlogo je na občini prevzela Andreja Poklar iz Urada za okolje in prostor, sočasno pa so imenovali tudi člane zelene ekipe, ki bodo sodelovali pri pridobivanju podatkov, ocenjevanju, oblikovanju razvojnih ukrepov in ciljev ter si prizadevali za njihovo uresničevanje.
Zelena politika temeljna zaveza destinacije, ki pridobi znak Slovenia Green
V naslednjem koraku bo občina podpisala tudi t.i. zeleno politiko, ki je temeljna zaveza destinacije, da deluje po trajnostnih načelih in si nenehno prizadeva za izboljšave. Na poti do znaka Slovenia Green, ki bo predvidoma trajala do konca letošnjega leta, pa bodo člani zelene ekipe prek različnih aktivnosti zbirali podatke o trajnostnem razvoju občine ter osveščali lokalno prebivalstvo, gospodarstvo, obiskovalce in preostale deležnike o pomenu trajnostnega razvoja, kjer predstavlja predvsem turizem pomemben povezovalni element.
Dejstvo namreč je, da se v sodobnem času vse več ljudi in destinacij zaveda, da je prav trajnostni turizem pot do zadovoljnega potrošnika, uspešne lokalne skupnosti in zdravega okolja.
Pridružijo se lahko tudi različni ponudniki, turistične agencije, upravljalci naravne dediščine …
Glede na to, da v Zeleno shemo slovenskega turizma lahko vstopijo tudi ponudniki nastanitev, turistične agencije in upravljavci naravne dediščine, ki lahko pridobijo znak Slovenia Green accommodation in tako skupaj z občino soustvarjajo trajnostni razvoj, bo Mestna občina Koper v prihodnje zanje organizirala posebno izobraževanje.
V prvi polovici prihodnjega leta pa bodo člani zelene ekipe s pomočjo ugotovitev in smernic pripravili še akcijski načrt ukrepov, s katerimi bodo trajnostno poslovanje v destinaciji nadaljnje izboljševali. Uvajanje trajnostnega poslovanja je namreč proces nenehnih izboljšav.
Sicer pa je znak Slovenia Green doslej prejelo 19 destinacij in 10 ponudnikov.