DomovNaši krajiV Šmarjah spomin na požig vasi

V Šmarjah spomin na požig vasi

Naši kraji Preglej vse novice
Deli vsebino

To soboto, 18. februarja, je v Šmarjah pri Kopru potekalo odkritje obeležja v spomin na požig vasi in premierna projekcija dokumentarnega filma Vžgano v spominih Anje Medved in Nadje Velušček.

Gre za zadnji aktivnosti mednarodnega projekta Vžgano v spominih, ki inovativno pristopa k skoraj prezrti tematiki požigov vasi na večnarodnem obmejnem področju med Italijo, Slovenijo in Hrvaško.

Foto: Pokrajinski muzej Koper

V krajih na Goriškem in Krasu ter v Idrijsko-Cerkljanskem hribovju, Trstu z okolico, Istri, Brkinih in zaledju Reke, ki so zgodovinsko pripadali več političnim režimom, sedaj pa trem državam, so med vojno požgali več kot 250 vasi.

»Izboru tematike požigov vasi v tej regiji med 2. svetovno vojno je botrovalo dejstvo, da primanjkuje raziskav o dejanjih in žrtvah civilnega prebivalstva, ki so odigrali ključno vlogo. S popisom in zbiranjem informacij smo ujeli še zadnji vlak, saj je veliko pričevalk in pričevalcev že preminulih,« je dejal dr. Gašper Mithans iz ZRS Koper, vodja projekta Vžgano v spominih.

Spominska obeležja kot muzeji na prostem

Spominska obeležja kot muzeji na prostem zaznamujejo kraje spomina. Mimoidočim pripovedujejo zgodbo o življenju vaščank in vaščanov ter o širšem območju. Forma obeležja – kocka in jeklo – predstavlja jekleno moč upiranja pozabi doživetega gorja. Partnerji projekta si želijo, da bi spominska obeležja kot večjezična tehnološka novost ter mesta za premislek postala turistična znamenitost, saj gre za turistično slabše razvite destinacije. Obeležja so delo arhitekta Tommasa Pascuttija, za njihovo produkcijo pa je skrbelo Društvo 47/04 iz italijanske Gorice.

Izsek iz filma Vžgano v spominih. Foto: KS Šmarje

Vžgano v spominih

Na območju nekdanje Julijske krajine so se v zadnjih 100 letih zgodile številne spremembe meja in političnih režimov. Četudi je bila ta regija od leta 1920 uradno del Italije, je slovensko in hrvaško prebivalstvo razvilo uporniška gibanja proti režimu in agitiralo za priključitev k »domovini« Jugoslaviji, v nekaterih primerih pa za avtonomijo Julijske krajine. Med 2. svetovno vojno so nacistične in fašistične okupacijske sile na tem območju delno ali v celoti požgale več kot 250 vasi. Požgane vasi simbolizirajo kraje, ki jih je poskušal okupator »izbrisati«.

65-minutni dokumentarni film Vžgano v spominih je avdiovizualna raziskava o stopnjevanju nasilja na večnarodnem obmejnem območju Slovenije, Italije in Hrvaške med 2. svetovno vojno. »Gre za pripoved o pretresljivih spominih na ranjeno otroštvo in o neuničljivem upanju v boljši svet, ki ga vedno znova ni in ni,« je svoje videnje strnila Nadja Velušček, soavtorica filma, ki je nastal pod okriljem Zavoda Kinoatelje iz Gorice v Italiji. *