DomovNoviceAlkohol, varljivi “čarobni napoj”

Alkohol, varljivi “čarobni napoj”

Novice Preglej vse novice
Deli vsebino

Posledic prekomernega uživanja alkohola naj bi se zavedali že pred 3500 leti. Pa so se jih res?! Alkoholu se namreč vse preveč radi predajamo še danes in na žalost je veliko tudi takih, ki se mu pustijo zapeljati v odvisnost. Posledice odvisnosti pa so velikokrat nepopravljive.

O tem, kako je človek odkril alkohol, govori arabska legenda. Nekoč naj bi namreč živel alkimist, ki je želel izumiti življenjski napoj. Ta bi zagotovil večno mladost in veselje vsakemu, ki bi ga zaužil.

Posledic prekomernega uživanja alkohola so se zavedali že pred 3500 leti. Foto: bodieko.si

Da bi lahko v miru raziskoval, se je umaknil v svojo delavnico. Ostanke sadja, ki mu ga je prinašala žena, je metal v posodo v kotu in čez nekaj časa opazil, da se od tam širi nenavaden vonj.

Ostanke sadja je nato zavrel in dobil tekočino prijetnega okusa. Ko jo je zaužil, se mu je zdelo, da mu je pijača dala novih moči. Njegova volja po življenju je rasla in počutil se je kot prerojen, zato je vzkliknil: »Al-kohl!«, kar v arabščini pomeni dobro oziroma dragoceno.

Prekletstvo varljivega “čarobnega napoja”

Svoje odkritje je nemudoma razodel ljudem. Prepričan je bil, da je dal človeštvu nekaj dobrega in vrednega. Preteklo je več let in alkimist je slonel na oknu svoje hiše in razočarano zmajeval z glavo. Učinek čarobne tekočine je bil varljiv in nevaren, uničil je namreč njega in mnoge druge ljudi.

Opisana legenda ponazarja vse zablode o koristnosti alkohola in njegovih učinkov. V preteklosti in tudi danes uživanje alkohola podpirajo razni ljudski običaji, zelo malo pa iz njih izvemo, kakšen je drugi, manj prijeten obraz uživanja alkoholnih pijač.

Legenda o alkimistu ponazarja vse zablode o koristnosti alkohola in njegovih učinkov. Foto: pixabay.com

Velikokrat je nasilje v družini posledica zlorabe alkohola

Ena izmed možnih reakcij, ki jih izzove alkohol, je tudi agresivno vedenje. Enoznačnega odnosa med vnosom alkohola in agresijo ni, saj uživanje alkohola pri nekaterih ljudeh poveča agresijo, pri nekaterih pa jo zmanjša. Ljudje, ki so bolj nagnjeni k agresivnosti, ko so trezni, bodo bolj verjetno agresivnejši tudi, ko bodo pod vplivom alkohola.

Večina raziskav kaže, da je za nasilje v družini najpogosteje kriv ravno alkohol.  Vzgoja otrok poteka po mehanizmu istovetenja s starši. V alkoholični družini pa prihaja pri istovetenju do hujših motenj. Otroci so v takšnih družinah žrtve različnih travmatskih doživetij od ponižanja, grobosti, žalitve do prikrajšanja vseh vrst. Že zgodaj doživljajo veliko sovražnosti, občutkov krivde, bojazni, razvrednotenja, medsebojnih manipulacij in patoloških simbioz. Otroci alkoholikov so pogosteje nevrotiki kot otroci iz drugih družin.

Otroci so v alkoholični družini žrtve različnih travmatskih doživetij. Foto: pixabay.com

Agresija in alkohol

V raziskavi Milene Drakšič Otroci alkoholikov je zapisano, da se v družini alkoholikov napetosti hitro in brez zavor sprostijo v konfrontacijah in medsebojnih obračunavanjih, alkoholizirana oseba pa lahko postane tudi agresivna. Zaviranja afekta, obvladovanja neugodnih čustev, strpnosti in potrpljenja v družinah, kjer vlada alkohol, ne poznajo.

Življenjski sopotnik alkoholika je na čustvenem področju obubožan, nezadovoljen, nestrpen, zadirčen, prav tako je lahko tudi agresiven, v svoji raziskavi piše Milena Drakšič, višja medicinska sestra iz Psihiatrične bolnišnice na Pohorskem dvoru. *

Starši z anamnezo zlorabe alkohola in drugih drog imajo večji »potencial za zlorabo otrok«. Matere z anamnezo težav z alkoholom bolj verjetno uporabljajo grobe kazni. Če je od alkohola odvisen oče, je to dejavnik tveganja za spolno zlorabo otroka s strani družinskega člana, če je od alkohola odvisna mati, je to dejavnik tveganja za zlorabo otroka s strani zunanje osebe, pa v svoji raziskavi Alkohol, agresija in nasilje ugotavlja Darja Škrila Čuš.