Na pobudo njene ekscelence Ksenije Škrilec, veleposlanice Republike Slovenije v Budimpešti na Madžarskem, in v sodelovanju z Rektorsko konferenco Madžarske je Univerza na Primorskem, ki predseduje Rektorski konferenci Republike Slovenije, včeraj in danes gostila rektorje in druge predstavnike 15 madžarskih ter 4 slovenskih univerz.
Gre za prvo tovrstno skupno srečanje rektorskih konferenc obeh držav, na katerem so udeleženci primerjali visokošolska sistema. Srečanja sta se udeležila tudi najvišja predstavnika s področja visokošolskega izobraževanja, ministrica za izobraževanje znanost in šport dr. Maja Makovec Brenčič in madžarski minister za izobraževanje in človeške vire dr. Laszlo Palkovics. Prisotne je pozdravil tudi podžupan Mestne občine Koper Peter Bolčič.
Dr. Maja Makovec Brenčič: Gre za bilateralno povezavo med Slovenijo in Madžarsko na področju visokega šolstva
Dr. Maja Makovec Brenčič, ministrica za izobraževanje, znanost in šport RS, je povedala: »Gre za eno prvih tovrstnih konferenc, bilateralno povezavo med Slovenijo in Madžarsko na področju visokega šolstva. Tako ena kot druga rektorska konferenca sledita izzivom, ki jih imamo na visokošolskem področju, ne le v Sloveniji in na Madžarskem, pač pa tudi v Evropi in svetu. Zato je bilo veliko besed danes namenjenih načinu izvajanja tako bilateralnih dogovorov, tudi na državni ravni, kot novim skupnim potem za dodaten, drugačen razvoj na področju izmenjave študentov, profesorjev, skupnih raziskovalnih programov in projektov, ki jih lahko razvijamo skozi Erasmus+. Danes so se srečali rektorji in prorektorji, ki skušajo odpirati svetove mladim in hkrati poiskati možnosti za nove raziskovalne preboje Slovenije. Če lahko kje stopimo skupaj, je to v regiji Alpe Adria. To je eden tistih korakov, ki jih bomo na MIZŠ še naprej spodbujali.«
»Že pred dvema letoma smo ugotovili, da sta si naša visokošolska sistema zelo sorodna in da bi lahko naše sodelovanje poglobili, saj nas družita podobna zgodovina in kultura ter se soočamo s podobnimi družbenimi vprašanji ter težavami. Skoraj istočasno smo uvedli tudi bolonjski študijski sistem. Želim si, da bi udeleženci današnjega srečanja domov odšli z novimi priložnostmi skupnega sodelovanja,« je dejal dr. László Palkovics, madžarski minister za izobraževanje in človeške vire.
Peter Bolčič: Lokalna skupnost mora spodbujati znanja in kompetence
Prof. dr. Dragan Marušič, rektor Univerze na Primorskem in predsednik Rektorske konference Republike Slovenije, je izpostavil: »Živimo v težkih časih, ki jih moramo skupaj preseči in potrebno bo marsikaj spremeniti, da bomo zmogli preboj. Univerze imajo takšno vlogo v družbi, da ne moremo stati križem rok. Prihajajo nove generacije, t. i. generacije Z, ki so v nenehnem stiku z novimi tehnologijami in če jih z novimi prijemi ne bomo znali navdušiti, da bi se vpisali na naše univerze, bodo odšle drugam ali pa se na univerzo sploh ne bodo vpisale. Spremembam se veliko lažje prilagajajo veliki, že utečeni sistemi, zato je za manjše univerze pomembno, da medsebojno sodelujejo, saj le skupaj tvorijo mrežo, ki se lahko kosa tudi z najprestižnejšimi univerzami. Zato je današnje srečanje tako pomembno.«
Prof. József Bódis, rektor Univerze Pecs in predsednik Madžarske rektorske konference, je potrdil pomembnost srečanja: »V današnji politični situaciji v Evropi je tovrstno srečanje nadvse pomembno. Na Madžarskem imamo 20 tisoč tujih študentov, ki predstavljajo pomemben del vseh naših študentov. Njihova prisotnost ni pomembna le s finančnega vidika, pač pa tudi zaradi spoznavanja novih kultur, strpnosti in razumevanja drugih. Najučinkovitejša pot za nadgradnjo medsebojnega sodelovanja so osebni stiki in empirična izkušnja z izmenjavo številnih informacij o naših univerzah. Družijo nas strukturne reforme in internacionalizacija visokošolskega sistema. Zato je današnja priložnost nadvse pomembna tudi za spoznavanje naše sosednje države.«
Peter Bolčič, podžupan Mestne občine Koper, je prisotne pozdravil v imenu Mestne občine Koper: »V čast nam je gostiti tako pomembno srečanje. Skozi stoletja so se v Kopru izobraževali številni učitelji. Danes pa njegovo ekonomijo poganjajo podjetja, kot so Luka Koper, banke, zavarovalnice in številna druga. Koper ni ponosen le na svojo ekonomijo, je mesto z dušo in enim najbolj slikovitih ter privlačnih mestnih jeder v celotni Istri. Je dom tretji slovenski univerzi, Univerzi na Primorskem. Njene fakultete s svojimi strokovnjaki dodatno krepijo prednosti naše regije. Naša občina namenja posebno pozornost mladim, saj verjamemo v njihovo sposobnost soočanja z novimi izzivi. Prav tako podpiramo sodelovanje na področju visokega šolstva, saj smo prepričani, da mora lokalna skupnost spodbujati znanje in kompetence. To pa je gotovo najpomembnejša naložba za prihodnost.« *