S projektom brezplačnih prevozov za starejše – Prostofer bo koprska občina od prihodnjega meseca okrepila programe socialnega varstva, s katerimi starostnikom že vrsto let omogoča aktivno življenje v domačem okolju. Prevoze bodo izvajali vozniki prostovoljci, ključe prvega od dveh avtomobilov, ki ju zagotavlja koprska občina, je danes voznikom predal župan Aleš Bržan.
Programu spremljanja in družabništva Vitica, ki ga za starostnike na območju koprske občine izvaja Obalni dom upokojencev Koper, se prihodnji mesec pridružuje projekt prostovoljnih prevozov za starejše – Prostofer. Gre za brezplačno storitev, s katero želi občina izboljšati mobilnost starejših občank in občanov, ki ne vozijo oziroma nimajo razvite socialne mreže in zato težje dostopajo do različnih storitev in opravkov, poleg tega imajo nižje mesečne dohodke in so prejemniki denarne socialne pomoči oziroma varstvenega dodatka. »Gre za izjemno pridobitev, predvsem za starejše občane, ki živijo na podeželju. S projektom Prostofer bodo vsi tisti, ki potrebujejo prevoz po najnujnejših opravilih, zdaj tudi dobili to možnost. Koprska občina bo tako postala še bolj dostopna vsem,« je ob slovesni predaji ključev prvega od dveh avtomobilov povedal župan Mestne občine Koper Aleš Bržan.
Direktorica Obalnega doma upokojencev Koper Neva Tomažič je poudarila pomen sodelovanja pri skrbi za starejše občanke in občane. »Veselimo se sodelovanja s Prostoferjem, saj bomo lahko skupaj odgovorili na potrebe ljudi, hkrati pa dvignili kakovost življenja starejših ljudi v koprski občini. V program Vitica, ki smo ga vpeljali leta 2017, je danes vključenih že 163 uporabnikov, kar govori o tem, kako dobro so ga sprejeli. Nekateri to storitev uporabljajo vsak dan, drugi večkrat tedensko, spet tretji občasno.«
Starejši imajo danes velike težave s prevozi, zlasti če živijo izven mestnih središč, kjer ni razvite avtobusne mreže. Taksi storitve so za številne prevelik strošek, ki si ga žal ne morejo privoščiti, zato tovrstnih prevozov ne uporabljajo. Prostofer je brezplačna storitev, ki jo lahko naročijo prek telefona in jim omogoča lažjo dostopnost do zdravnika, javnih storitev, trgovin in drugih nujnih opravkov.
Storitev prevoza lahko naročijo vsak dan, od ponedeljka do petka med 8. in 18. uro, na brezplačni telefonski številki 080 10 10, vsaj tri dni pred želenim prevozom. V komunikacijskem centru bodo zabeležili podatke klicatelja, datum, uro in lokacijo prevoza ter o tem obvestili prostovoljnega voznika. Po najavi prevoza klicni center obvesti prostovoljnega voznika o prevozu in to sporoči uporabniku, za katerega se opravi prevoz.
Mestna občina Koper bo za potrebe projekta zagotovila dve vozili, poskrbela bo tudi za zavarovanje voznika in sopotnikov. Zavod Zlata Mreža, ki je snovalec Prostoferja, bo poskrbel za obvezno usposabljanje voznikov prostovoljcev. Trenutno je prijavljenih približno 15 voznikov. »Vesel sem, ker je koprska občina zagotovila dve vozili za opravljanje prevozov. Prevozi, ki jih bodo opravljali vozniki, so namenjeni tistim, ki nimajo svojega vozila, socialno šibkejšim. Vozniki bodo uporabnike odpeljali predvsem do zdravstvenih ustanov, banke, pošte, občine, upravne enote, trgovine,« je o prevozih, ki jih bodo opravljali prostovoljci, spregovoril direktor Zavoda Zlata mreža in idejni oče projekta Prostofer Miha Bogataj.
Prostovoljni voznik je lahko vsak, ki ima veljavno vozniško dovoljenje (B-kategorija) in je v svojem prostem času pripravljen pomagati sočloveku. Novi vozniki lahko prijavo za sodelovanje podajo na elektronski naslov zavoda Zlata Mreža info@zlata-mreza.si oziroma pokličejo na številko 069 995 511.