Otroci, stari med pol leta in tremi leti, ki se igrajo z napravami na dotik, spijo manj, so v študiji ugotovili strokovnjaki in zaključili, da bi bile te ugotovitve lahko vzrok za skrb. Za vsako uro uporabe telefona na dotik ali tablice otroci spijo skoraj 16 minut manj v 24-urnem obdobju, so zapisali raziskovalci v študiji.
V študiji, ki so jo objavili v dnevniku Scientific Reports, sicer niso mogli določiti, ali je igranje z elektronskimi napravami na dotik krivo, da otroci spijo manj, in ali ima manj spanja vpliv na zdravje.
Neimenovani strokovnjak, ki ni sodeloval v raziskavi, je opozoril, da je treba rezultate študije “interpretirati z ekstremno previdnostjo”.
Spanje je zelo pomembno za kognitiven razvoj, predvsem v prvih nekaj letih življenja, ko se otrokovi možgani razvijajo. Strokovnjaki so že pred tem ugotovili, da gledanje televizije in igranje videoiger povzročata težave s spanjem pri otrocih.
Leta 2014 je imelo v Veliki Britaniji, kjer so opravljali raziskavo, 70 odstotkov družin napravo na dotik. Raziskovalci so za potrebe študije prosili starše 715 otrok, da beležijo njihovo spanje podnevi in ponoči, kako hitro otrok zaspi, kako pogosto se zbudi ponoči ter koliko časa preživi za elektronsko napravo.
Tri četrtine otrok tablico ali telefon uporablja dnevno, pri otrocih, starih med dvema in štirimi leti, je odstotek znašal 92. V povprečju so otroci naprave uporabljali 25 minut na dan. Raziskovalci so ugotovili, da je večja uporaba naprav povezana z manj spanja, pa tudi s podaljšanjem časa, da otrok zaspi.
Mnogi strokovnjaki so se ob predstavitvi ugotovitev obregnili ob metodologijo in zaključke študije ter opozorili, da obstajajo raziskave, v katerih so dokazali, da otroci z uporabo naprav na dotik razvijajo motorične sposobnosti.