DomovNaši krajiPalmov vrtač: Odstranjevanje napadenih palm že v januarju

Palmov vrtač: Odstranjevanje napadenih palm že v januarju

Naši kraji Preglej vse novice
Deli vsebino

Da bi zajezili napad palmovega vrtača na palme, ki so posajene na zemljiščih v zasebni lasti, so se Mestna občina Koper, Občina Ankaran in Marjetica Koper odločile za skupno akcijo, v kateri so med 19. in 22. decembrom odstranili 20 palm. Občanom so omogočili brezplačen odvoz posekanih palm, ki jih je poškodoval palmov vrtač.

Že posekane poškodovane palme na zasebnih parcelah obeh občin je tako brezplačno prevzela in ustrezno odložila Marjetica Koper. Občanom, ki sami niso mogli posekati poškodovanih rastlin, je Marjetica Koper ponudila tudi to storitev, in sicer po simbolični ceni 30 evrov za palme do 2,5 metra višine in 70 evrov za palme nad 2,5 metra višine (v tem primeru so namreč morali delavci uporabiti košaro).

Palmov vrtač
Palmov vrtač se je na naše območje najverjetneje naselil z uvozom sadik palm. Pri nas nima naravnih sovražnikov in se hitro širi. Foto: Vojko Rotar

Palmov vrtač je metulj, ki prihaja iz Argentine. Razširjen je po vsej Ameriki, kjer pa ni obravnavan kot nevaren škodljivec, saj ima v domačem okolju dovolj naravnih sovražnikov. Žal pa škodljivec, ki se je na naše območje najverjetneje naselil z uvozom sadik palm, pri nas nima naravnih sovražnikov in se hitro širi. Ker se zadržuje v deblu palme, ga je težko opaziti, odrasli osebki pa v glavnem letijo ponoči. Najbolj dovzetna za škodljivca je visoka žumara (Trachycarpus fortune), vendar vrtač ogroža tudi druge vrste palm, ki rastejo pri nas (npr. Washingtonia robusta, Phoenix canariensis idr.).

Znaki, ki kažejo, da je palma napadena, so: sušenje listov, venenje mladih listov, slaba razrast in žagovina po tleh.
Škodo dela ličinka metulja. Foto: Vojko Rotar

Škodo dela ličinka metulja, plodne samice namreč zalegajo jajčeca pri osnovi listnih pecljev. Ko se ličinke izležejo, se zavrtajo v listne peclje in nato v deblo palme.

Odstranjevanje prizadetih palm tudi v januarju?

Kot nam je zaupal predstavnik Marjetice Koper Vojko Rotar, je bil odziv občanov na decembrsko akcijo odstranjevanja napadenih palm, ki je potekala od 19. do 22. decembra, slab. Delavci so samo na območju Žusterne zasledili od 100 do 200 poškodovanih palm, ki jih je nujno potrebno odstraniti in so v zasebni lasti. V decembru so na območju Kopra in Ankarana tako odstranili le 20 poškodovanih palm.

Palmov vrtač
Marjetica Koper načrtuje naslednjo akcijo odstranjevanja napadenih palm, ki bo po vsej verjetnosti izvedena že v januarju. Foto: Vojko Rotar

Na Marjetici Koper načrtujejo naslednjo akcijo odstranjevanja napadenih palm, ki bo po vsej verjetnosti izvedena že v januarju. Vsi, ki imate doma na vrtu ali v okolici svoje hiše palmo, na kateri ste zasledili naslednje znake: sušenje listov, venenje mladih listov, slabo rast in žagovino na tleh, se torej lahko obrnete na Marjetico Koper, ki vam bo z veseljem priskočila na pomoč in prizadeto palmo tudi odstranila. Skupaj poskrbimo, da se škodljivec, ki pri nas nima naravnega sovražnika, ne namnoži še bolj.

“Odstranjene palme deponiramo in v roku štirih dni tudi zakopljemo, saj je to trenutno najboljši način zatiranja palmovega vrtača,” je še dodal Vojko Rotar iz Marjetice Koper. *

Vsi, ki imate doma na vrtu ali v okolici svoje hiše palmo, na kateri ste zasledili naslednje znake: sušenje listov, venenje mladih listov, slabo rast in žagovino na tleh, se lahko obrnete na Marjetico Koper.