DomovNaši krajiVarna hiša Kras že deset let nudi zatočišče ženskam

Varna hiša Kras že deset let nudi zatočišče ženskam

Naši krajiNovice Preglej vse novice
Deli vsebino

Nasilje je globoko zakoreninjen problem v družbi, pri preprečevanju nasilja nad ženskami pa je ključen odziv okolice. Regijska varna hiša Kras zato že deset let nudi zatočišče, strokovno pomoč in zaščito ženskam ter njihovim otrokom, ki so žrtve nasilja v družini. V tem času je bila varna hiša začasni dom kar 143 ženskam in 135 otrokom.

Število pomoči potrebnih se povečuje, zato je bila pred desetimi leti v sklopu socialnovarstvenega programa Centra za socialno delo Sežana, danes Center za socialno delo Južna Primorska, Enota Sežana, ustanovljena Regijska varna hiša Kras za zaščito žensk in otrok pred nasiljem v družini. Poleg sredstev pristojnega ministrstva je bila za vzpostavitev programa ključna podpora 13 občin, med njimi tudi Mestne občine Koper.

Povzročitelji nasilja ostajajo v največji meri partnerji, vendar v varni hiši v zadnjih letih beležijo vse več primerov, ko se ženske zatečejo k njim zaradi nasilja svojih odraslih otrok. »Varnost, mir in sprejetost so v tem pogledu besede, ki najbolj opisujejo, kaj si ženske in otroci ob prihodu v varno hišo želijo. Varnost omogočajo tajnost lokacije, skrbni sosedje in spoštljivi medsebojni odnosi v hiši,« je povedala Nataša Prelesnik Korošic iz Regijske varne hiše Kras.

Foto: Zajem zaslona Regijska varna hiša Kras, CSD Južna Primorska, Enota Sežana.

Letno prejmejo približno 200 telefonskih klicev žensk, ki iščejo ustrezno obliko pomoči, v varno hišo se zateče dve tretjini žensk iz obalno-kraške regije in primorsko-notranjske regije. Ženskam in otrokom pomoč ter podporo zagotavljajo v obliki rednih individualnih razgovorov, spoznavanja dinamik nasilja, izstopanja iz vlog žrtev in izboljšanja samopodobe. V skrbi za zdravje potekajo redna rekreacija in različne aktivnosti, kot so terapija s pomočjo živali, obiski predstav v Kosovelovem domu v Sežani, delavnice zdrave prehrane, nordijske hoje, učenje slovenščine in finančno opismenjevanje, čeprav se je že večkrat izkazalo, da ravno medsebojna podpora in povezanost žensk v varni hiši najbolj vlivata moč posameznicam.