V Pokrajinskem muzeju v Kopru je 9. in 10. novembra potekala mednarodna znanstvena konferenca z naslovom Mednarodni in transnacionalni vidiki jugoslovanske krize in nastanka držav naslednic SFRJ, 1980–1992.
Konferenca se je tematsko osredotočila na mednarodne in transnacionalne vidike dezintegracijskega procesa v Jugoslaviji po letu 1980. Tokrat je bila pozornost usmerjena na daljše časovno obdobje in širši mednarodni prostor.
Na konferenci so spregovorili o oblikovanju zunanje politike samostojnih držav, ki so nastale na ozemlju SFRJ, in o odnosu velesil do njene razdružitve, pozornost pa so namenili tudi republiškim zunanjepolitičnim aktivnostim, ki jih je omogočila ustava iz leta 1974. Predstavljeni so bili pogledi na jugoslovansko krizo z vidika manjših evropskih držav in velikih sil. Sodelujoči raziskovalci so se posvetili tudi delovanju transnacionalnih akterjev, ki so odigrali zelo pomembno vlogo v ozadju diplomatskega dogajanja obveščevalne službe, diaspore in manjšine, medijev in RKC.
Ob koncu konference je potekala okrogla miza z nekdanjimi slovenskimi državniki in diplomati, ki so v obravnavanem času delovali na različnih nivojih republiške in zvezne politike oziroma diplomatske službe. V okviru vodenega pogovora so spregovorili o svojih izkušnjah in pogledih na zunanjo politiko in diplomatsko dogajanje, osvetlili ozadje dogodkov in prispevali k razjasnitvi nekaterih odprtih vprašanj, s katerimi se sooča zgodovinopisje tega obdobja. *