DomovProsti časPrazniki brez alkohola?

Prazniki brez alkohola?

Prosti čas Preglej vse novice
Deli vsebino

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pred bližajočimi se prazniki ljudem svetujejo, naj jih preživijo brez alkohola. V letu 2015 se je zaradi bolezni in stanj, ki so posledica škodljive rabe alkohola, v bolnišnici na vsake tri ure zdravila vsaj ena oseba, pet odstotkov vseh takih hospitalizacij je bilo mladih do 19. leta starosti.

V letu 2015 je bilo v Sloveniji zaradi alkohola 3328 primerov hospitalizacij, v povprečju se je vsakodnevno zdravilo vsaj devet oseb zaradi bolezni in stanj, ki so bile zagotovo posledica uživanja alkohola. V tistem letu je zaradi alkohola v bolnišnici pristalo 160 mladostnikov do 19. leta starosti, od tega 85 dečkov in 75 deklic. Število hospitalizacij je po 30. letu s starostjo naraščalo, najvišje število hospitalizacij je bilo v starostni skupini med 50 in 54 let, nato je število hospitalizacij s starostjo upadalo.

Najpogostejši vzrok za hospitalizacije zaradi alkohola so bile v dobrih 70 odstotkih duševne in vedenjske motnje, skoraj petina pa jih je bila hospitaliziranih zaradi alkoholne bolezni jeter.

Foto: The huffington post

Ženske so zaradi svojih genetskih in telesnih značilnosti bolj občutljive na učinke alkohola

Relativno manj tvegano pitje alkohola je, kot navajajo na NIJZ, opredeljeno glede na spol, starost, zdravstveno stanje posameznika, na količino zaužitega alkohola na dan in na teden ter na pivsko priložnost. Pri tem je potrebno, da med tednom vsaj dan do dva alkohola sploh ne zaužijemo.

Meje manj tveganega pitja temeljijo na opredelitvi enote alkohola in so za moške in ženske različne. Ženske so zaradi svojih genetskih in telesnih značilnosti bolj občutljive na učinke in posledice alkohola, v povprečju so manjše kot moški, imajo v primerjavi z moškimi manjša jetra, manj mišične mase, manj vode v organizmu ter manj encima, ki razgrajuje alkohol. Tako je ob zaužitju enakih količin alkohola koncentracija alkohola v krvi žensk višja kot v primerjavi z moškimi.

Foto: sandzakpress.net

Posebna previdnost pri uživanju alkohola je potrebna predvsem pri starejših osebah

Načeloma pa za manj tvegano pitje velja, da ženske naj ne bi spile več kot eno enoto alkohola na dan oz. ob pivskih priložnostih ne več kot tri enote, moški pa ne več kot dve enoti na dan oz. ob pivskih priložnosti ne več kot pet enot.

Posebna previdnost je potrebna tudi pri starejših osebah, saj so tudi zaradi svoje presnove občutljivejše za alkohol, pogosto pa prejemajo tudi zdravila ali imajo druge zdravstvene težave, opozarja Mercedes Lovrečič z NIJZ. Še posebej odsvetuje alkohol osebam, ki prejemajo zdravila, ki učinkujejo na centralni živčni sistem. Nekatera zdravila namreč delujejo tako, da okrepijo delovanje alkohola in obratno, v nekaterih primerih pa lahko nastajajo strupene snovi.