Za kampiranje na mestih, ki za to niso določena, je predpisana globa v višini 83,45 evra. Letos so sicer na policiji zabeležili samo eno tovrstno kršitev, v istem obdobju lani pa štiri.
Prepoved kampiranja na mestih, ki za to niso dovoljena, in prekršek, ki se nanaša na nedovoljeno kampiranje, določa zakon o varstvu javnega reda in miru v svojem 18. členu, so za STA pojasnili na policiji.
Izognite se globi!
Pod pojmom kampiranje se pri tem razume taborjenje, postavljanje šotorišč ali drugih zasilnih objektov z namenom začasnega prenočevanja. Za omenjeni prekršek je predpisana globa v višini 83,45 evra.
Ni pa prekršek npr. parkiranje avtodoma na urejenem parkirnem prostoru, saj gre v tem primeru za začasno ustavitev med potovanjem in ne za kampiranje. Prav tako ni prekršek taborjenje na zasebni površini v skladu z medsebojnim dogovorom, kot če se npr. taborniki ali skavti dogovorijo s kmetom za taborjenje na njegovem travniku.
Tudi v Kopru je turistom na voljo parkirišče za avtodome, ki lahko sprejme 38 avtodomov. V letu 2016 so na parkirišču vse od januarja do junija zabeležili več kot 2000 obiskov, v poletnih mesecih pa še enkrat toliko. Po podatkih sodeč je največ gostov iz Nemčije (kar 40 odstotkov), sledijo Italijani (30 odstotkov), Slovenci (30 odstotkov), nekaj pa je bilo tudi avtodomarjev z Nizozemske, s Poljske, Češke, Hrvaške in iz sosednje Avstrije.
Samoupravne lokalne skupnosti sicer lahko s svojimi predpisi določijo pogoje, območja in red kampiranja na svojem območju, pristojnost za nadzor nad spoštovanjem tega člena pa ima poleg policije tudi občinsko redarstvo, so še navedli na policiji.