Pokrajinski muzej Koper je razstavo Srce Kopra preselil v moskovski muzej, kjer bo z eksponati kar najbolje poskušal predstaviti zgodovino našega mesta. Tako je postal prvi slovenski muzej, ki mu je uspelo postaviti razstavo v mestnem muzeju ruske prestolnice.
Zgodba o Kopru, začinjena z zlatimi uhani starimi 1700 let bo od srede dalje krasila razstavni prostor Muzeja Moskve v samem središču ruske prestolnice. Razstavo, ki bo v Moskvi gostovala dva meseca je postavila kustosinja koprskega pokrajinskega muzeja Maša Sakara Sučević.
Srce Kopra je torej razstava, ki je nastala na podlagi jagodnega izbora fotografij, ki Koper prikazujejo v vsem sijaju: sestavljajo jo dela Jerneja Filipčiča ter najlepše fotografije iz lanskega fotografskega ex-tempora Carpaccio, temu pa so se pridružile še fotografije iz nedavne koprske razstave Jake Ivančiča »Doživeta Istra«.
Izjemna promocijska priložnost za Koper
Srce predstave zagotovo predstavljajo 1.700 let stari zlati uhani iz rimske »Ville Rustice«, ki je bila leta 2003 izkopana v Školaricah, ob njih so tu še oljenka, šivanka in dve vazi. Vse skupaj je bilo odkrito v grobu, kjer je počivala premožna ženska – po predvidevanjih arheologov, mati družine.
“Razstava predstavlja izjemno promocijsko priložnost za Koper”, saj bomo z njo prvič promovirali izrecno Koper in njegovo kulturno dediščino, ki je za Ruse vselej zelo zanimiva in privlačna,” poudarja direktor Pokrajinskega muzeja Koper Luka Juri.
Pokrajinski muzej prekosil samega sebe
S tem gostovanjem je Pokrajinski muzej Koper prekosil samega sebe, saj je doslej gostoval le v Sloveniji in sosednjih državah, je pa to tudi prvič, ko katerikoli slovenski muzej gostuje v Muzeju Moskve. K uspešni izvedbi razstave je prispevalo, poleg kulturnega, tudi ministrstvo za zunanje zadeve in slovensko veleposlaništvo v Moskvi, bistveno pa je pomagala tudi Mestna občina Koper so zapisali v sporočilu za javnost v Pokrajinskem muzeju Koper.
Kot so zapisali, gre velika zahvala tudi Jaki Ivančiču, ki je s svojimi deli prispeval k bogatejši postavitvi in Jerneju Filipčiču, ki je s spretnim digitalnim pristopom fotografiral glavne koprske palače, ki bodo v Moskvi vidne na način, kot jih niti v živo, zaradi številnih arhitektonskih pregrad, več ne moremo videti.
http://www.ekoper.si/koper/srce-kopra-interaktivna-razstava-s-katero-se-boste-dotaknili-preteklosti/